Naga MarketsDow Jones ponownie wyprzedza technologicznego giganta we wzrostach W amerykańskim żargonie marzec jest miesiącem, w który przychodzi z groźny jak lew, zaś odchodzi spokojny jak baranek. Sytuacja na rynku głównych indeksów Wall Street w pełni to potwierdzani: w minionych tygodniach indeks technologiczny Nasdaq wkroczył w strefę zysku ostro jak lew, zaś obecnie spokorniał wobec najstarszego indeksu Dow Jones, który ponownie wyprzedza go na zakręcie kwartału w kwestii generowanych stóp zwrotu.

  • Zamiana roli amerykańskich indeksów w roli najsilniejszego nadal trwa
  • Wydaje się, że indeks technologiczny – Nasdaq mocno spokorniał
  • Z kolei spokojne wejście w marze indeksu Dow Jones wygląda obecnie imponująco
  • Dalsze rekordowe szczyty są przed najstarszym indeksem 

Dow Jones pokonuje Nasdaq najszybszym wzrostem od 2002 roku

W tym momencie możemy śmiało powiedzieć, że amerykańskie indeksy główne ciągle napędzają się w kwestii narastającego wzrostu. Jeszcze do niedawna w miarę spokojny indeks 30 największych spółek – Dow Jones obecnie stał się piratem oceanu wzrostu, podczas gdy indeks Nasdaq wyraźnie spowolnił tempo wzrostu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co ciekawe, w ciągu prawie 125 lat Dow osiągnął tak dużą przewagę nad Nasdaq Composite tylko 19 razy w kwestii miesięcznych wzrostów, od momentu powstania tego technicznego indeksu w 1971 roku. Dow Jones kończy marzec z przewagą ponad 6 procent w porównaniu ze stopą zwrotu wygenerowaną przez giganta technologicznego.

wykres Kurs dow jones, kurs nasdaq 01.04.2021
Kurs dow jones, kurs nasdaq 01.04.2021

Ponieważ Nasdaq Composite jest silnie skoncentrowany na spółkach technologicznych i zorientowanych na technologię, indeks ten jest bardziej podatny na wzrost kosztów pożyczek, na który wskazują rosnące stopy zwrotu oraz wzrost rentowności obligacji amerykańskich. Dało się do wyraźnie odczuć w ciągu ostatnich tygodni.

Z tego powodu również inwestorzy rynku akcyjnego zmuszeni są niejako do ponownej oceny ryzyka versus zysku z dalszego spekulowania na spółkach technologicznych, które cieszyły się dużym odbiciem w okresie marca 2020 roku. Niektórzy rozważają ulokowanie pieniędzy gdzie indziej, w tym w aktywach, które mogłyby osiągać lepsze wyniki w lepszych czasach gospodarczych – które w większości notowane są w indeksie 30 spółek – Dow Jones.

Nie powinna zatem ta dysproporcja dziwić. Jest to klasyczne i zarazem naturalne następstwo zmiany klimatu inwestycyjnego, na skórek którego agresywna strategia ulega zmianie na bardziej zachowawczą. Oblicze już i tak wysokich poziomów głównych spółek technologicznych sprawia, że ryzyko rośnie w stosunku do potencjalnej stopy zwrotu.

Autor poleca również: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: blik — co to jest | notowania ropy naftowej | dax spekulant | dlaczego akcje pgnig spadają | euro kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here