Naga MarketsPodczas wczorajszej sesji indeks giełdowy Dow Jones spadł poniżej 23 000 punktów. Cały amerykański rynek akcji “flirtuje” w tej chwili z rynkiem niedźwiedzia. Czy to początek większych spadków, a może jedynie chwilowa korekta w trendzie wzrostowym?


Jak mówi Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA Research, rynki kapitałowe zbliżają się do fazy kapitulacji. Co prawda nadal brakuje danych, które jednoznacznie potwierdzałyby, że rynek amerykański wszedł już w trend spadkowy, natomiast analitycy generalnie uważają, że Dow Jones oraz NASDAQ są bliskie osiągnięcia wejścia w rynek niedźwiedzia już w krótkiej perspektywie czasowej.

Stovall powiedział: “Rynki kapitałowe szybko zbliżają się do fazy kapitulacji po przełamaniu poziomu wsparcia krytycznego”

Stopy procentowe powodem spadków na giełdach

Analitycy zaczęli wątpić w siłę i zdolność amerykańskiego rynku do przeciwstawienia się gwałtownym wyprzedażom, które mogłyby doprowadzić do długoterminowego rynku niedźwiedzia. Rezerwa Federalna zdecydowała się podwyższyć stopy procentowe, co prowadzi do tego, że pożyczanie pieniędzy jest coraz droższe, a to z kolei prowadzi do spowolnienia gospodarczego. Najbliższe miesiące pokażą więc solidność, bądź jej brak na amerykańskim rynku akcji.

Dyrektor wykonawczy CFRA Research, Robert Buckland – główny światowy strateg kapitałowy Citi, powiedział, że rynki akcji wyraźnie spowalniają, a giełda papierów wartościowych znajduje się wyraźnej tendencji spadkowej. Buckland podkreślił jednak, że nie uważa, aby zmiana stopy procentowej przez Fed miała ratować amerykańską giełdę papierów wartościowych. Zarząd Citi wyjaśnił: Rynki akcji zaczynają myśleć o prawdopodobnym spowolnieniu, ale to nie Powell ma za zadanie spowodować, że rynek akcji pójdzie w górę. Jego zadaniem jest prowadzenie polityki monetarnej, tak aby zauważalny był wzrost gospodarczy przy jednoczesnej kontroli inflacji, a dane makroekonomiczne są dość solidne.

Na rynkach zagranicznych, takich jak Australia, Korea Południowa i Chiny również można zaobserwować osłabienie gospodarcze posuwające się w dość szybkim tempie. SSE Composite, który odwzorowuje wszystkie akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Szanghaju, spadł o 28,5 procent od stycznia, na co bezpośrednio wpłynęła trwająca wojna handlowa między USA a Chinami.

Sytuacja techniczna na wykresie DJIA

Zobaczmy jak wygląda wykres indeksu Dow Jones na wysokim interwale czasowym – W1. Po wybiciu dołem poziomu 23 000 pkt sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie. Jeżeli do końca tygodnia kurs utrzyma się poniżej wsparcia, to być może czeka nas większa wyprzedaż. Nadzieją dla strony popytowej jest powrót powyżej 23 000 pkt, wtedy też byłaby szansa na odbicie, jak na razie indeks jest pod dużą presją podażową. Naciągając nieco klasyczną analizę techniczną, można by tutaj mówić o formacji podwójnego szczytu. Jeżeli miałby on się zrealizować, to możliwe byłby spadki nawet do poziomu 19 700 pkt. Wcześniejsze wsparcia wynikają z położenie mierzeń wewnętrznych Fibonacciego. Zwróćmy uwagę, że tak naprawdę pomimo dużych spadków, indeks nie przetestował nawet współczynnika 38,2% ostatniej fali wzrostowej.

Wykres indeksu giełdowego DJIA
Indeks DJIA interwał W1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here