Naga MarketsDow Jones przestał reprezentować kondycje gospodarki USA, twierdzi Scott GallowayAmerykański indeks giełdowy Dow Jones Industrial Average czekają duże zmiany. W poniedziałek poinformowano, że zmieni się skład indeksu, a wśród usuniętych spółek znajdzie się Exxon Mobil, który był na nim notowany od 1928 roku. DJIA znalazł się także w ogniu krytyki ze strony Scotta Gallowaya, który uważa, że indeks stracił swój charakter.

  • Z DJIA zostaną usunięte 3 spółki: Exxon Mobil, Pfizer, Raytheon.
  • Według Scotta Gallowaya, indeks jest oderwany od kondycji amerykańskiej gospodarki.
  • Ekspert prognozuje, że zmiana na DJIA nie wpłynie na spółki.

Dywersyfikacja indeksu

W ostatni dzień sierpnia, oprócz Exxon Mobil, Dow Jones opuści gigant farmaceutyczny Pfizer i producent broni Raytheon. Na ich miejsce wejdą: producent oprogramowania  Salesforce, potentat biofarmaceutyczny Amgen i koncern przemysłowy Honeywell.

Zarządzający indeksem tłumaczą, że zmiana została wymuszona przez podział akcji Apple zaplanowany na 31 sierpnia.

Zapowiadane zmiany pomagają zdywersyfikować indeks poprzez usunięcie nakładania się na siebie spółek o podobnym zakresie działalności i dodanie nowych rodzajów przedsiębiorstw, które lepiej odzwierciedlają amerykańską gospodarkę. – czytamy w komunikacie.

Według Scotta Gallowaya, profesora marketingu na nowojorskim uniwersytecie Stern School of Business, Dow Jones stworzył iluzję dobrobytu, a jego kondycja ma się nijak do kondycji amerykańskiej gospodarki.

Zobacz również: Jeremy Siegel: Działania FEDu zapobiegną krachowi podczas drugiej fali pandemii

Gdybyś miał powiedzieć: “Jak się ma zdrowie społeczeństwa, zdrowie naszej ludności, zdrowie gospodarki?” Nie zgadłbyś, że Dow jest blisko historycznego maksimum. – powiedział Galloway w rozmowie z Yahoo Finance.

Dobre wyniki indeksu Dow Jones

Zarzuty eksperta skupiają się wokół silnego odbicia indeksu, który wzrósł już o 44% od marcowego minimum, mimo braku poprawy sytuacji gospodarczej w USA. Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych nadal utrzymuje się powyżej 10%, a ekonomiści obawiają się o ożywienie gospodarcze.

Wykres przedstawiający zmianę wartości Dow Jones Industrial Average w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Ten indeks odszedł od czegoś, co reprezentuje Amerykę, on tego nie robi, i ludzie będą go przedstawiać jako coś, co jest przybliżeniem dobrobytu gospodarczego najbogatszego 10%. Jest on całkowicie oderwany od podstawowej gospodarki lub zdrowia naszego narodu. – argumentuje Scott Galloway.

Profesor w rozmowie z dziennikarzami stwierdził również, że zmiana składu Dow Jones nie będzie miała dużego znaczenia.

W dłuższej perspektywie czasowej, nie sądzę, aby miało to duży wpływ na same spółki lub na rynki – powiedział.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here