Naga MarketsW najnowszym odcinku Bogusz Kasowski spróbował odpowiedzieć na pytania: Skąd się wziął Dow Jones Industrial Average? Czy jest to najstarszy indeks giełdowy w USA? Czy zawsze wyceniał 30 spółek? Jakie spółki wchodzą w jego skład? Jak tworzy się jego wycena? Które spółki są “ważniejsze” dla Dow Jones Industrial Average? Serdecznie zapraszamy na odcinek specjalny z cyklu programów “Today in USA“. Jest to program, z którego dowiesz się o najważniejszych i najaktualniejszych wydarzeniach ze Stanów Zjednoczonych.


Indeks Dow Jones ma ponad 123 lata

Indeks ten został stworzony przez Charlesa Dowa i statystyka Edwarda Jonesa. Indeks Dow Jones jest drugim najstarszym działającym indeksem akcji w Stanach Zjednoczonych po Dow Jones Transportation Average – notowanym do dzisiaj. Obecnie składa się on z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw. Te same przedsiębiorstwa możemy także znaleźć w znacznie szerszym amerykańskim indeksie – S&P500.

Dow Jones został opublikowany po raz pierwszy 26 maja 1896 roku. Składał się wtedy z akcji 12 spółek. Z tamtych 12 przedsiębiorstw żadna już nie wchodzi w skład wskaźnika. Z pozostałych 11 spółek tylko trzy zostały zlikwidowane, pozostałe stały się w większości częściami większych korporacji. Podczas pierwszej publikacji kurs indeksu wyniósł 40,94 punktów. Zwiększenia liczby spółek w indeksie dokonano dwukrotnie: w 1916 roku (do 20 spółek) oraz w 1928 roku (do 30 spółek).

Od momentu powstania w 1896 roku, skład indeksu zmieniono 53 razy (średnio co 2 lata i 4 miesiące). Ostatnia zmiana w składzie indeksu miała miejsce w kwietniu 2019 – Dow Inc. Zastąpił DowDuPont (na skutek zmiany w strukturze połączonych spółek Dow Chemical Company oraz DuPont). Z ciekawszych ostatnich zmian w historii indeksu – 26 czerwca 2018 roku usunięto z indeksu General Electric – spółkę która była obecna w indeksie od samego początku (z przerwą w latach 1898-1907). Indeks nie zawiera w sobie spółek transportowych oraz użytkowych – ich zmienność jest pokrywana przez inne indeksy Dow Jones – oznajmił Bogusz Kasowski.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here