Naga Markets

Dow Jones 550 punktów wyżej. Co rządziło rynkami w piątek?Piątkowa sesja handlowa stała pod znakiem wzrostów na Wall Street, kiedy inwestorzy zapoznali się z raportami dotyczącymi sektora pracy w Stanach Zjednoczonych. Jako pierwszy piątek miesiąca, dzień dostarczył najważniejszych danych, które wskazały na wzrost zatrudnienia w sektorze poza rolnictwem. Przez to też indeksy amerykańskie rosły, a Dow Jones wygenerował nawet 550 punktów wzrostu.

  • Wall Street odnotowało wyraźniejsze wzrosty podczas ostatniej sesji tygodnia
  • Wygląda na to, że dane dotyczące zatrudnieni w USA wykazały wzrost 
  • Inwestorzy zareagowali optymistycznie na przedstawione przez Biuro Statystyki Pracy dane
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Zatrudnienie poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych wzrosło

Podczas ostatniej sesji tygodnia, w piątek główne akcje na Wall Street dalej rosły po publikacji silniejszych niż oczekiwano danych o zatrudnieniu poza rolnictwem za maj tuż przed dzwonkiem otwarcia na amerykańskim parkiecie.Jak pokazał raport Biura Statystyki Prac zatrudnienie poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych wzrosło o 339 000 w maju, znacznie przekraczając oczekiwania. Usługi profesjonalne i biznesowe przewodziły wzrostowi z 64 000 miejsc pracy dodanych w maju, a następnie opieka zdrowotna z 52 000. Średnie godzinowe zarobki wzrosły o 11 centów, czyli 0,3%, do 33,44 USD w ujęciu miesięcznym, rosnąc o 4,3% w porównaniu z majem 2022 roku.

Czytając dalej widzimy, że Tymczasem stopa bezrobocia wzrosła o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z kwietniem, lądując w maju na poziomie 3,7%. Całkowita liczba bezrobotnych wzrosła o 440 000 do 6,1 miliona miesiąc do miesiąca. Współczynnik aktywności zawodowej pozostał na niezmienionym poziomie 62,6%, a liczba długotrwale bezrobotnych również nie uległa zmianie w porównaniu z kwietniem i wyniosła 1,2 miliona, co stanowi 19,8% ogółu bezrobotnych.

Wykres Kurs indeksu Dow Jones 05.06.2023
Kurs indeksu Dow Jones 05.06.2023

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Z frontu politycznego z kolei senat Stanów Zjednoczonych poszedł w ślady Izby Reprezentantów i zagłosował za przyjęciem ustawy mającej na celu zawieszenie pułapu zadłużenia do 1 stycznia 2025 roku, zapobiegając tym samym pierwszemu w historii niewypłacalności kraju. Ustawa otrzymała 63 głosy za i 36 przeciw. Spośród tych ostatnich 31 pochodziło od republikańskich senatorów, czterech od Demokratów i jeden od Berniego Sandersa z Vermont, który jest niezależny. Jeśli chodzi o głosy za, 45 pochodziło od Demokratów, 16 od Republikanów i dwóch od niezależnych senatorów.

Finalnie Dow Jones wzrósł o 1,68% co przełożyło się na nieco ponad 550 punktów wzrostu. Technologiczny Nasdaq 100 podskoczył z kolei o 0,76% a S&P 500 zyskał 1,31%.

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.