Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action. Zwroty osobowe nie są więc opiniami ani stwierdzeniami autora tłumaczenia, a Niala Fullera.


buy-sellW ciągu dwóch tygodni przeprowadzałem eksperyment, który miał na celu udowodnić każdemu, kto jeszcze ma wątpliwości, jak wielką siłę ma trading z użyciem odpowiedniej relacji ryzyka do zysku powiązany ze strategiami Price Action. Podczas czytania tego artykułu poznasz mój sposób myślenia i mam nadzieję, że zdołam cię przekonać, że jeśli zaczniesz stosować właściwe proporcje ryzyka do zysku Risk/Reward i będziesz gotowy nauczyć się strategii dającej wysokie szanse sukcesu, takiej jak Price Action, to znajdziesz się w posiadaniu wszystkich elementów potrzebnych do zostania konsekwentnie zarabiającym traderem. Ten artykuł otworzy ci oczy, polecam przeczytanie całości i rozpoczęcie nauki tradingu w oparciu o przestawione koncepcje.

Te artykuły również Cię zainteresują
Eksperyment

Aby w pierwszej kolejności pokazać jak dużą wartość ma samo stosowanie koncepcji opartych na wskaźniku ryzyka do zysku, na koncie demo przez 2 tygodnie otworzyłem łącznie 20 pozycji na parach EURUSD, GBPUSD i AUDUSD. Do wejść na rynek nie używałem żadnych setupów, metod ani strategii. Jedyną wytyczną było po prostu zawarcie 20 transakcji w ciągu 10 dni sesyjnych na wspomnianych wcześniej parach walutowych, używając dla każdej z nich Stop Loss na wysokości 50 pipsów i Take Profit 100 pipsów, dzięki czemu wskaźnik ryzyka do potencjalnego zysku wynosił 1 do 2 dla każdej pozycji.

Po wejściu na rynek nic nie zmieniałem w parametrach. Wchodziłem i dalej rynek robił swoje. W ten sposób chciałem udowodnić moc drzemiącą w stosowaniu wskaźnika ryzyka do zysku Risk/Reward. (Zaznaczam, że dwudziesta transakcja w czasie powstawania tego artykułu była na zero. Nie chciałem dłużej czekać, aż zostanie zamknięta, a jej wynik i tak nie miałby wpływu na wnioski płynące z eksperymentu).

Głównym celem było pokazanie jak dużą wartość ma wykorzystywanie relacji ryzyka do zysku, ale ponadto udowodnienie, że stosowanie strategii Price Action razem z tym wskaźnikiem daje jeszcze lepsze rezultaty. Wynikiem z 20 losowych transakcji z założeniem ryzyka do zysku 1 do 2 był niewielki zysk, 12 z 20 transakcji zakończyło się stratą. To oznacza, że zyskowność wyniosła 40%, czyli 60% transakcji zamknęło się na minus, a 40% z zyskiem, jak widać na poniższym obrazku. Mimo że nie stosowałem żadnych innych metod poza ustawieniem ryzyka do zysku na poziomie 1 do 2, to wynik całej tej demonstracyjnej serii był dodatni.

Jaka płynie z tego nauka?

Podczas gdy pokazana powyżej historia transakcji rzeczywiście świadczy o sile stosowania wskaźnika ryzyka do zysku, zadajmy sobie pytanie co by było, gdybyśmy użyli czegoś, co da nam przewagę, na przykład setupów Price Action. W powiązaniu z wiedzą i doświadczeniem, strategie Price Action z całą pewnością pozwalają uzyskać skuteczność powyżej 50%, zakładając, że używa się ich z rozwagą i nie w przesadny sposób (overtrade). Jeśli zatem przyjmiemy założenie, że wykorzystując metody Price Action, wskaźnik zyskowności wynosi co najmniej 50%, relacja ryzyka do zysku jest na poziomie 1 do 2 i na każdą transakcję ryzykujemy 50$, to z 20 transakcji otrzymalibyśmy zysk 500$ (przychód 1000$ z wygranych minus koszt 500$ ze stratnych).

Mamy dowód, że strategie z wykorzystaniem wskaźnika ryzyka do zysku działają. Wchodzisz na rynek losowo i jeśli zarobisz dwa razy więcej z zyskownych transakcji niż ryzykujesz, to w serii zapewne wyjdziesz mniej więcej na zero lub z niewielkim zyskiem. Gdy do tego będziesz używać strategii zwiększających szanse, takiej jak Price Action, to będzie oznaczać, że wykorzystujesz profesjonalne metody zarządzania kapitałem i tradingu. Dołóż jeszcze wiedzę i uważne dobieranie transakcji w handlu uznaniowym, a w serii 20 transakcji lub większej zarobisz pieniądze.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Większość profesjonalnych traderów posiada zyskowność na poziomie około 50% i oni wiedzą, że aby zarabiać, zyskowna transakcja musi być większa od stratnej. Jeśli nie wypracujesz sobie żadnej przewagi na rynku, dzięki której osiągniesz taki próg zyskowności, to w dłuższej serii będziesz wychodzić tylko na zero, zakładając, że stosujesz też relację ryzyka do zysku na poziomie 1 do 2. Większość pozostałych traderów nie potrafi poprawnie używać tego wskaźnika. Zamykają pozycje, gdy zysk jest mniejszy niż dwukrotność ryzyka, co sprawia, że aby zarobić w dłuższej serii, muszą mieć wysoki udział transakcji na plus. Jeśli stosujesz to podejście i zakładasz zysk na poziomie mniejszym niż 2x ryzyko, to tak właściwie w pełni świadomie decydujesz o zmniejszeniu swoich szans. Aby zarabiać, będziesz musiał zamknąć z zyskiem ponad 50% transakcji, a większość strategii nie pozwala osiągnąć takiego poziomu zyskowności w dłuższym terminie.

Wysokiej jakości setupy Price Action pozwalają korzystać z metody “ustaw i zapomnij” i każdy z nich daje szanse większe niż 50%. Oznacza to, że wykorzystanie ich razem ze wskaźnikiem ryzyka do zysku pozwala na niemal bezstresowy trading. Możesz cierpliwie czekać na wyraźny sygnał Price Action przy ważnym poziomie na wykresie lub w trendzie, wejść z ustawionym zyskiem dwa razy większym niż ryzyko i resztę zostawić rynkowi. Jeśli będziesz tego się trzymać i wykorzystywać tylko te setupy, które są jasne i widoczne, oraz używać ryzyka do zysku na poziomie co najmniej 1 do 2, to w dłuższym terminie otrzymasz zysk.

Ważne jest, aby nie zniechęcać się nawet jeśli przyjdzie kilka strat ani nie popadać w nadmierną euforię przy serii wygranych. Co zrobisz gdy pierwsze 8 transakcji z 20 zakończy się Stop Lossem? Spójrz na moje wyniki z eksperymentu – czy zauważyłeś, że miałem stratę na kolejnych 9 transakcjach, a dopiero potem przyszła seria wygranych? Taki właśnie jest trading! Czasami będziesz mieć ciąg strat albo zysków, ale nie możesz pozwolić, aby miało to jakikolwiek wpływ na twój tradingowy plan. Musisz patrzeć w perspektywie długookresowej i cały czas przypominać sobie, że twoja przewaga i zarządzanie ryzykiem do zysku potrzebują czasu, aby przynieść owoce.

Kluczem do sukcesu jest również odpowiednie szkolenie

Jak zostać profesjonalnym traderemPoza kontrolowaniem emocji i zachowaniem dyscypliny, by nie przesadzać i stosować właściwą relację ryzyka do zysku, największą zmienną, która może mieć wpływ na twój sukces, jest poznanie i wypracowanie sobie przewagi, dzięki której będziesz wiedzieć kiedy otwierać pozycje, a kiedy pozostać poza rynkiem. Zadanie to jest realizowane za pomocą odpowiedniego szkolenia ze strategii dającej wysokie szanse, takiej jak Price Action. Proste i zarazem bardzo skuteczne metody Price Action służą mi już od lat i swoją wiedzę przekazuję innym traderom na kursie tradingu na rynku Forex. Moje szkolenie pokazuje nie tylko same strategie, ale również kiedy należy ich używać i jak powinien wyglądać rynek przed otwarciem nowej pozycji.

Gdy połączysz setupy Price Action z kompletną wiedzą dotyczącą używania relacji ryzyka do zysku i zyskasz doświadczenie w tradingu na czystych wykresach, wtedy będziesz myśleć jak profesjonalny trader. Profesjonaliści patrzą na rynki w całkowicie odmienny sposób niż amatorzy, nie zwracając uwagi na nadmierne szczegóły. Najpierw sprawdzają na wykresach, czy to, co daje im przewagę, jest obecne. Jeśli nie, to odchodzą lub nie patrzą na wykresy przez pewien czas, na ogół co najmniej 4 godziny. Gdy widzą swoją szansę (setup), sprawdzają kolejną rzecz: czy ryzyko do potencjalnego zysku w relacji 1 do 2 jest do osiągnięcia. Jeśli tak, to zawierają transakcję i odchodzą o wykresu. To wszystko. Profesjonaliści myślą i działają w ten sposób, ponieważ nie czują żadnej emocjonalnej więzi z otwartą pozycją. Zdają sobie sprawę, że dana transakcja jest jedną z długiej serii i że tylko w długim okresie osiągną zysk. Amatorzy z kolei przywiązują zbyt dużo uwagi do zawieranych transakcji. Reagują emocjonalnie na każdą przegraną lub wygraną, “widzą pojedyncze drzewa, a nie potrafią dostrzec lasu”. Zazwyczaj przyczyną jest brak doświadczenia i niedostateczne umiejętności oceny sytuacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here