Naga MarketsBędący ostatnio pod presją sprzedających dolar australijski ma przed sobą kolejne zagrożenie. Oprócz spowolnienia globalnego wzrostu i wojny handlowej na linii USA – Chiny, silne powiązanie z rynkiem nieruchomości stworzyło ogromne zadłużenie.


Dolar australijski był najsłabszą walutą krajów rozwijających się w 2018 roku, ma on szansę na pogłębienie spadków również w tym roku. Duże zadłużenie gospodarstw domowych sprawia, że prawdopodobnie Bank Rezerw Australii obniży stopy procentowe w celu wsparcia gospodarki, jak twierdzą stratedzy w HSBC Holdings Plc i Rabobank. HSBC widzi spadki dolara australijskiego do poziomu 0,66$, a Rabobank nieco wyżej, przy 0,6800$.

Wykres długu Australia bloomberg“RBA nie reaguje, tylko od kilku lat przygląda się, jak bańka na rynku nieruchomości rośnie”, powiedział powiedział Michael Every, szef działu rynków finansowych w Rabobanku w Hong Kongu. “Teraz kiedy Rezerwa Federalna wstrzymała podwyżki, RBA może zacząć mówić o cięciu, i tak właśnie będzie.”Pomimo, że wskaźnik zadłużenia zmniejszył się w trzecim kwartale, to jest on prawie dwukrotnie wyższy niż średnia, patrząc od 1977 roku. Rodzą się więc obawy o wyraźne spadki cen na rynku nieruchomości i jego wpływu na gospodarkę. W zeszłym roku ceny domów spadły 4,8% w całym kraju.

bloomberg wykres zadłużenie krajów

Dolar australijski spada od 5 kwartałów. W ubiegłym roku spadek wyniósł 9,7%. Na początku stycznia mogliśmy obserwować “flash crash”, który sprowadził Aussie poniżej minimów z 2016 roku. Dziś kurs znajduje się nieznacznie poniżej poziomu 0,7100. Morgan Stanley twierdzi, że Australijczyk osłabi się do 67 centów w drugim kwartale, po czym odzyska siły aby zakończyć rok na poziomie 0,71.

“Rynki wyceniają obecnie około 50-procentowe prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez RBA w ciągu najbliższych 12 miesięcy, co w jasny sposób odzwierciedla słabość gospodarki”, pisali w notatce stratedzy Morgan Stanley, w tym Hans Redeker z Londynu. “Widzimy, że siła dolara australijskiego spada.”

Sytuacja techniczna na parze AUD/USD

Aktualnie wsparciem dla Kursu AUD/USD powinny być minima z początku roku, kiedy obserwowaliśmy dynamiczne zrzucenie. Spadki poniżej strefy przy 0,6650, mógłby doprowadzić do silniejsze wyprzedaży z celem nawet na 0,6100, co jest jak na razie bardzo odległym poziomem. Niemniej zejście poniżej 0,6650 będzie silnym sygnałem podażowym.

Wykres AUD/USDConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here