Naga MarketsSzef Rady Europejskiej Donald Tusk widząc jak wiele niejasności pozostaje po stronie brytyjskiej ws. dalszego przebiegu Brexitu chce zaproponować jego przedłużenie nawet o 12 miesięcy. Jednak nowa propozycja wymaga akceptacji wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej podczas szczytu, który odbędzie się już 10 kwietnia.


Brexit: Przedłużenie ma na celu zniechęcenie Wielkiej Brytanii do wyjścia?

Plan Donalda Tuska pozwoliłby Wielkiej Brytanii odejść wcześniej, gdyby brytyjski parlament ratyfikował umowę wynegocjowaną przez Theresę May w Brukseli. Szczegóły nowej propozycji będą uzgadniane w przyszłym tygodniu przez przywódców UE.

Prokurator generalny Geoffrey Cox powiedział w wywiadzie BBC, że jeśli dojdzie do opóźnienia Brexitu będzie ono „znaczne”.  W jego ocenie Wielka Brytania powinna się zgodzić na ofertę opóźnienia procesu wyjścia jaką proponuje Unia Europejska. Jednak jak zauważa dziennikarka Katya Adler, państwa członkowskie raczej nie zgodzą się do razu na nowe rozwiązanie.

theresa maySama premier Wielkiej Brytanii dostrzega konieczność wydłużenia terminu Brexitu, aby nie doprowadzić do chaotycznego wyjścia, które byłoby niewątpliwie katastrofalne w skutkach dla wielu brytyjskich firm. Jednocześnie opowiada się za opóźnieniem tak krótkim, jak to możliwe.

Przedwczoraj Wielka Brytania zrobiła decydujący krok w kierunku nieszkodliwego Brexitu. Głosowanie w Izbie Gmin miało miejsce w środę tuż przed północą i jego celem było zablokowanie możliwości hard Brexitu. Projekt ustawy – której sprzeciwiła się sama premier Wielkiej Brytanii – wygrał zaledwie jednym głosem stosunkiem 313 -312 i przejdzie teraz do wyższej izby Parlamentu.

Theresa May widząc brak efektów dotychczasowych działań na początku tego tygodnia zdecydowała się zmienić strategię. Obecna próba współpracy z liderem opozycyjnej Partii Pracy, Jeremy’m Corbyn’em ma na celu otworzenie drzwi do możliwości znacznie łagodniejszego przeprowadzenia Brexitu, potencjalnie utrzymując Wielką Brytanię wewnątrz unii celnej UE.

Kurs funta (GBP) zyskuje od rana

Po wczorajszych spadkach, kurs pary GBP/USD systematycznie rośnie od początku dzisiejszej sesji, oscylując przy dziennym pivocie 1.3108. Jeśli dojdzie do przebicia dzisiejszego szczytu i miesięcznego pivota 1.3124 kupujący mogą wyciągnąć cenę w rejon wczorajszego maksimum 1.3191. Z drugiej strony przebicie tygodniowego pivota 1.3092 otworzy drogę do wczorajszego minimum 1.3060 oraz ważnego wsparcia 1.3011.

Brexit Tusk proponuje wydłużenie nawet o 12 miesięcyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here