Naga MarketsŚwiatowa Organizacja Handlu (World Trade Organization; WTO) stwierdziła, że Stany Zjednoczone naruszyły światowe zasady handlu, narzucając wielomiliardowe cła w wojnie handlowej prezydenta Donalda Trumpa z Chinami. Zgoła odmienne zdanie na ten temat ma administracja amerykańskiego prezydenta, która uważa, że nałożone dwa lata temu taryfy celne były uzasadnione, ponieważ Chiny kradły własność intelektualną zmuszały amerykańskie firmy do transferu technologii w celu uzyskania dostępu do chińskich rynków.

  • Amerykańskie taryfy celne były powyżej maksymalnych stawek
  • WTO wytoczy USA proces?
  • WTO zachęca z USA i Chiny do pracy nad rozwiązaniem sporu

Amerykańskie cła na chiński eksport były niezgodne z prawem

Światowa Organizacja Handlu stwierdziła, że amerykańskie cła nałożone przed dwoma laty na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów złamały zasady handlu, ponieważ miały zastosowanie tylko do Chin i były powyżej maksymalnych stawek uzgodnionych przez Stany Zjednoczone.

Mimo, że decyzja ta będzie miała niewielki natychmiastowy wpływ na sprawdzone przez Trumpa taryfy celne i stanowi jedynie początek procesu prawnego, który może trwać wiele lat, prowadząc ostatecznie do zatwierdzenia przez WTO środków odwetowych, to jednak chińskie Ministerstwo Handlu przyznało, że Pekin wspiera wielostronny system handlu i przestrzega zasad i orzeczeń WTO oraz ma nadzieję, że Waszyngton zrobi to samo.

Zdaniem ekspertów wiele wskazuje jednak na to, że Stany Zjednoczone najprawdopodobniej odwołają się od tego orzeczenia.

Mimo to, organizacja zaleciła jednak Stanom Zjednoczonym doprowadzenie poziomu taryf “do zgodności ze swoimi zobowiązaniami”, zachęcając przy tym również obie strony do pracy nad rozwiązaniem ogólnego sporu.

Decyzja ta nie spodobała się jednak Donaldowi Trumpowi, który nazwał WTI straszną i stronniczą wobec Chin.

Plus500

Kurs dolara spadł o ponad 55 groszy

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/PLN zauważymy, że kurs dolara osunął się od drugiej połowy marca br. o ponad 55 groszy (choć w skrajnym momencie zasięg tej aprecjacji przekraczał 65 gr.). Tak znaczne spadki sprawiły, że kurs dolara osunął się do najniższego poziomu od lipca 2019 r. i jednego z najniższych od września 2018 r.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara po 3,7435 zł w środę 16 września, euro kosztuje 4,4437 zł, kurs GBP/PLN po 4,8552 zł
Następny artykułSzansa na porozumienie ws. Brexitu ulatnia się z każdym dniem, twierdzi szefowa KE
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here