Naga MarketsDonald TrumpPrezydent Donald Trump poinformował za pomocą Twittera, że USA „radzą sobie bardzo dobrze z Chinami i kontynuują rozmowy”. Jednocześnie zasugerował, że nie jest gotowy do podpisania umowy handlowej, kilka godzin po tym, jak jeden z jego doradców ekonomicznych przedstawił potencjalny harmonogram wznowienia merytorycznych dyskusji z Pekinem.


Rozmowy między USA, a Chinami będą kontynuowane

Trump obiecał obywatelom, że Stany Zjednoczone odnotują duży wzrost po osiągnięciu różnych umów handlowych. Jednak w rozmowie z dziennikarzami, gdy wyjechał w niedzielę z New Jersey do Waszyngtonu, Trump powiedział, że Chiny potrzebują umowy handlowej bardziej niż USA, biorąc pod uwagę stosunkowo słabą kondycję gospodarki Państwa Środka, co może znacznie przedłużyć osiągnięcie kompromisu.

W ten weekend Trump odepchnął również doniesienia medialne, że Departament Handlu jest gotowy na jak najszybsze odnowienie tymczasowej licencji Huawei Technologies Co. na zakup materiałów eksploatacyjnych.

Huawei to firma, z którą nie możemy robić w ogóle interesów – powiedział Trump, nazywając chińską firmę zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Z drugiej strony amerykańska firma FedEx Corp. ma spore kłopoty w Chinach po tym, jak prowincja Fujian rozpoczęła dochodzenie w sprawie paczki zawierającej broń, którą firma dostarczyła innej firmie w Chinach. FedEx był już wcześniej inwigilowany, a Chiny przygotowują się do dodania amerykańskiej firmy do czarnej listy tak zwanych niewiarygodnych podmiotów.

Larry Kudlow, dyrektor ekonomiczny Białego Domu, powiedział w minioną niedzielę, że ostatnie rozmowy telefoniczne między amerykańskimi, a chińskimi negocjatorami handlowymi były „pozytywne”, potencjalnie otwierając drzwi do dalszego postępu w kierunku porozumienia.

Jeśli te spotkania przyniosą rezultaty – tak jak mamy nadzieję, że się stanie – będziemy mogli dokonać merytorycznego przedłużenia negocjacji. Planujemy zaprosić przedstawicieli Chin do USA, aby kontynuować negocjacje i rozmowy – powiedział Larry Kudlow.

Amerykańskie akcje odrabiają straty z zeszłego tygodnia

Stan gospodarki ma kluczowe znaczenie dla perspektyw ponownego wyboru Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 r. Pogorszenie koniunktury osłabiłoby szansę prezydenta na kolejną wygraną. Główne indeksy akcyjne w USA, często określane przez Trumpa jako efekt jego skutecznych rządów, pozostają zasadniczo płaskie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Na horyzoncie nie ma recesji. Na razie nie ma planów wprowadzenia dodatkowych środków w celu ożywienia gospodarki, a administracja Trumpa pozostanie przy bieżącym planie. Konsumenci pracują za wyższe zarobki, wydają w szybkim tempie. W rzeczywistości oszczędzają, kiedy wydają – to idealna sytuacja. Gospodarka na pewno pozostanie silna do roku 2020  – powiedział Kudlow w Fox.

Z kolei asystent prezydenta USA, Peter Navarro zauważył że USA odnotowały w zeszłym tygodniu odwróconą krzywą dochodowości, często poprzedzającą recesję, ponieważ sygnalizuje ona oczekiwania rynku dotyczące słabszego wzrostu.

W trakcie poniedziałkowej sesji amerykańskie indeksy odrabiają straty odnotowując trzeci z rzędu dzień wzrostów. Dalsza deeskalacja konfliktu na linii USA-Chiny powinna wspierać ryzykowne aktywa jakimi są akcje.

indeksytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here