Naga MarketsDonald TrumpEurostat podał dziś dane dotyczące bilansu handlowego, gdzie widoczna jest nadwyżka w handlu Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, która wzrosła w pierwszej połowie obecnego roku do prawie 75 mld euro. Chociaż Donald Trump w ostatnim czasie nieco “odpuścił” UE jeśli chodzi o napięcia handlowe, te liczby mogą to zmienić.

Nadwyżkę w handlu towarami UE z resztą świata wyniosła 20,6 mld euro, w porównaniu z 22,6 mld euro w czerwcu 2018 r. Handel w strefie euro spadł do 160,5 mld EUR w czerwcu 2019 r. i był o 6,6% niższy niż w czerwcu 2018 r.

USA największym partnerem handlowym Unii Europejskiej

Mimo, że dodatni bilans handlowy był niższy od poprzedniego (22,6 mld euro po rewizji z 33 mld euro), to okazał się przebić istotnie prognozy rynkowe (16,3 mld euro). Interesujące są natomiast liczby dotyczące bilansu ze Stanami Zjednoczonymi, największym partnerem handlowym Unii Europejskiej.

Jak się okazuje w pierwszej połowie 2019 roku, bilans handlowy wyniósł 74,6 mld euro, a zatem był o niemal 8 mld wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Największy udział w imporcie do USA niezmiennie miały Niemcy. Dla przypomnienia nadwyżka w handlu UE z USA dekadę temu wynosiła zaledwie 18,7 mld euro.

Donald Trump nie zapomina o UE

Podczas wczorajszego przemówienia w New Hampshire, Prezydent USA przypomniał, że wciąż pamięta o Unii Europejskiej. Jak powiedział: „Unia Europejska jest gorsza od Chin, tylko mniejsza. Traktuje nas okropnie.”

Zobacz też: Najdłuższa od 8 lat awaria na londyńskiej giełdzie (LSE) wstrzymała notowania największych spółek

Najnowsze dane mówiące o dodatnim bilansie handlowym UE i USA mogą pchnąć Trumpa do podjęcia działań, np. w postaci nowych taryf celnych. Potwierdzają to ostatnie badania niemieckiego Instytutu Kilońskiego, które wykazują, że Unia Europejska, Kanada i Meksyk mogą spotkać się z poważniejszym uderzeniem amerykańskimi cłami. Powodowane jest to faktem, że produkty podlegające opłatom przywozowym są często przetwarzane jako towary pośrednie, a następnie wysyłane gdzie indziej, w wyniku czego powstają droższe produkty końcowe.

Kurs euro do dolara osuwa się kolejny dzień z rzędu

Notowania euro (EURUSD) spadają 4 dzień z rzędu po nieudanym ataku na opór w obrębie okrągłego poziomu 1,1200. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, kurs dociera teraz do strefy popytu usytuowanej blisko poziomu 1,1050.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs euro do dolara (EURUSD) – wykres dzienny – 16 sierpnia 2019Kurs euro do dolara (EURUSD) – wykres dzienny – 16 sierpnia 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here