Naga MarketsSaga wojen handlowych zdaje się nie mieć końca. Wraz z jej dalszą eskalacją tracą amerykańscy rolnicy, w związku z gwałtowną przeceną cen zbóż za oceanem. Już zaraz może się okazać, że cena soi przebije 10 letnie minima. Warto zaznaczyć, że rejony kluczowe dla upraw tego zboża to Stany które mocno popierały Donalda Trumpa w jego kampanii wyborczej. Jeśli konsekwencje działań Waszyngtonu uderzą bezpośrednio w nich, prezydent Stanów Zjednoczonych może mieć ogromny problem.

Na razie jednak Biały Dom zdaje się tym nie przejmować, ponieważ w środę zapowiedziano wprowadzenie nowych ceł na chińskie towary. Nowe cła o stawce 10% mają objąć znacznie większą listę towarów aż o wartości 200 mld dolarów. Chińczycy są pod ścianą. Co prawda zapowiedzieli cła odwetowe, ale nie w skali 1:1. Dlaczego? Chiński roczny import z USA sięga tylko 130 mld dolarów.

Mimo, że chiński import kukurydzy jest nieporównywalnie mniejszy niż soi, problem ceł wpływa również na jej cenę. Jest już zbyt późno, aby zmieniać skład swoich upraw, zwiększając udział kukurydzy względem  soi. Jednak już w następnym roku proporcja może się zmienić.

Rys. 1 Stosunek upraw soja/kukurydza (szary). Udział upraw soi w stosunku do łącznych upraw soi i kukurydzy. Źródło: USDA, Bloomberg

Spadki na rynkach wspierają również lepsze niż średnie tempo upraw, oraz świetne oceny kondycji zbóż.

Spekuluj na rynkach zbóż w najlepszych warunkach. Wypróbuj TMS Brokers

Soja W1

Z perspektywy technicznej, decydując się na kontynuację spadków lepszym pomysłem jest szukanie okazji na rynku kukurydzy. Na rynku soi, zajmowanie krótkich pozycji w okolicach 10 letnich minimów nie wydaje się być najlepszym pomysłem. Oczywiście w obliczu tak silnego wsparcia część inwestorów zdecyduje się na zajęcie pozycji długich, w imię zasady: „kupuj kiedy krew się leje” – i może to być całkiem niezły wybór.

Kukurydza D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here