Naga MarketsKurs franka rośnie najsilniej od 2 m-cy. Dolar (USD/CHF) traci przez eskalację wojny handlowej i risk-offDonald Trump przełączył na rynkach przycisk ryzyka na pozycję „off” przez co kursy walut bezpiecznych przystani wyraźnie zyskują, czego doskonałym przykładem jest frank. Kurs dolara nie tracił tak silnie do swojego szwajcarskiego konkurenta od niemal dwóch miesięcy, a notowania USD/CHF we wtorek testują dwutygodniowe minima. Wszystko to po teście poziomu parytetu oraz zamieszaniu, które na wielu frontach wojny handlowej wywołał Donald Trump. Co ciekawe zdaniem analityków TDS prezydent miał celowo wprowadzić szum medialny, aby odwrócić uwagę od impeachmentu.


Kurs franka zyskuje ponad 1,2% do dolara w przeciągu zaledwie dwóch dni

Jeszcze w miniony piątek notowania amerykańskiej waluty testowały październikowe maksima do franka powyżej poziomu parytetu (1 CHF). Poniedziałkowa negatywna niespodzianka ze strony wyników PMI gospodarki Stanów Zjednoczonych wywołała jednak spadki, dla których doskonałym katalizatorem okazał się Donald Trump.

Informacja o nałożeniu ceł na Brazylię i Argentynę, opieszałość w zakresie negocjacji ugody handlowej z Chinami oraz straszenie Francji pakietem ceł o wartości ponad miliarda dolarów spowodowały powrót silnych niepokojów na rynek, osłabienie amerykańskiej giełdy oraz amerykańskiej waluty. W efekcie kurs euro silnie rósł do dolara, nie ma ku temu jednak tak silnie fundamentalnych podstaw jak frank szwajcarski.

„Rynki skupiają się obecnie na wznowionym zainteresowaniu Donalda Trumpa nakładaniem nowych ceł. W przeciągu ostatniej domy zaognił konflikt z Australią, Brazylią, Francją i Chinami. Co ciekawe nagła zmiana polityki prezydenta pojawia się w momencie gdy impeachment miał stać się w tym tygodniu tematem numer jeden, nie można więc wykluczyć celowych działań ze strony głowy państwa” – komentuje Mazen Issa, starszy analityk FX w nowojorskim oddziale TD Securities.

W momencie gdy Trump uruchomił na rynkach risk-off (awersję do ryzyka) w związku z eskalacją napięć handlowych, inwestorzy będą ponownie odpływać w kierunku bezpiecznych przystani, co już doskonale widać po zachowaniu CHF. Dwudniowe umocnienie kursu franka jest najsilniejszym od niemal dwóch miesięcy, pozwalającym jednocześnie naruszyć ważną linię trendu prowadzoną od wrześniowych dołków. Para walutowa USD/CHF jednocześnie wybija konfluencję średnich ruchomych, a domknięcie dnia pod strefą wsparć otworzy drogę do deprecjacji w okolice 0,98 CHF.

kurs franka do dolara
Kurs dolara silnie traci do franka od początku tygodnia

Kurs jena również korzysta na wzroście awersji do ryzyka

Do grona bezpiecznych przystani rynku walutowego zalicza się również japońskiego jena. Kurs JPY po piątkowym teście najniższych poziomów od 30 maja dynamicznie zawraca zmniejszając swoją wartość o 0,8% w dwa dni.

Euforię na osłabienie dolara widać również po notowaniach złota, kolejnej z trzech podstawowych bezpiecznych przystani. Cenny kruszec umacnia się o ponad 1% we wtorek, wybija 50-okresową średnią ruchomą i testuje miesięczne maksima pod poziomem 1480 dolarów za uncję.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here