Naga Marketstrump new yorkPrezydent Donald Trump przedstawił we wtorek centralny filar swojej kampanii reelekcyjnej w 2020 roku, informując Klub Ekonomiczny w Nowym Jorku, że jego polityka spowodowała boom wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Trump powtórzył swoją krytykę wobec Rezerwy Federalnej, którą wielokrotnie atakował za to, że nie zdecydowała o obniżce stóp procentowych wcześniej i nie redukowała ich bardziej drastycznie.


Rezerwa Federalna obniża konkurencyjność Stanów Zjednoczonych

Fed podniósł stopy procentowe zbyt szybko po ostatnim kryzysie, a następnie obniżył je zbyt wolno – powiedział prezydent USA.

W ocenie Trumpa, Stany Zjednoczone świetnie sobie radzą z międzynarodową konkurencją, choć Rezerwa Federalna skutecznie to utrudnia.

Fed stawia nas w niekorzystnej sytuacji nierównej konkurencji w stosunku do innych krajów – dodał

Kiedy Trump otrzymał oklaski po chwaleniu ujemnych stóp procentowych w innych krajach, prezydent powiedział: „Dziękuję, dziękuję – tylko mądrzy ludzie klaszczą”.

Uwagi prezydenta były uważnie obserwowane na Wall Street pod kątem wszelkich sygnałów dotyczących przyszłości gospodarki USA, w tym perspektyw zawarcia ograniczonej umowy handlowej z Chinami lub wszelkich oznak, że martwi się spowolnieniem. Trump rutynowo reklamuje swoje podejście do gospodarki, która, jak twierdzi, cieszy się piątym rokiem nieprzerwanej ekspansji i prawie rekordowo niskim bezrobociem dzięki jego polityce handlowej, podatkowej i deregulacyjnej.

Prezydent pokusił się o odważne stwierdzenie, że gdyby Rezerwa Federalna współpracowała z rządem, amerykański rynek akcji wzrósłby o kolejne 25%.

W ubiegłym roku wzrost PKB był najwyższy od ponad dekady. Chcemy, aby firmy były w Ameryce. Stany Zjednoczone mają ogromny potencjał gospodarczy – podsumował.

Akcje w USA rosną nieprzerwanie od sześciu tygodni

Notowania amerykańskiego indeksu S&P 500 po zaliczeniu korekty pod koniec września systematycznie wzrastają. Przebicie historycznego szczytu na poziomie 3028 dodało tylko „oliwy do ognia”, a kurs wzrasta nieprzerwanie od półtora miesiąca. Dalsze wzrosty powinny dotrzeć w rejon okrągłego poziomu 3100. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej 3028 mógłby wyhamować presję kupujących.

Indeks S&P500 w środę na interwale tygodniowym, tradingviewcom
Indeks S&P500 w środę na interwale tygodniowym, tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here