Naga MarketsNo deal w sprawie umowy handlowejDonald Trump powtórzył swój apel do Rezerwy Federalnej w tweecie opublikowanym w niedzielę. Prezydent USA ponownie nalega obniżenia stóp procentowych do poziomu poniżej zera twierdząc, iż wysokie stopy znacznie obniżają konkurencyjność amerykańskich przedsiębiorstw na światowym rynku.


USA niekonkrecyjne przez zbyt wysokie stopy procentowe?

Zawsze powinniśmy mieć niższe stopy od reszty świata! – napisał Trump na Twitterze, odnosząc się do ujemnych stóp, które stały się powszechne w Europie i Azji. Według wskaźników Bloomberga około 14,3 bln USD globalnego długu posiada stopy zwrotu poniżej zera. To spadek z 17 bilionów dolarów pod koniec sierpnia.

– Rezerwa Federalna powinna obniżyć nasze stopy procentowe do ZERA lub mniej, a następnie powinniśmy zacząć refinansować nasz dług. Stopy procentowe mogą zostać obniżone o wiele bardziej. Mamy wspaniałą walutę, siłę i bilans handlowy – napisał w połowie września Donald Trump.

18 września Rezerwa Federalna obniżyła stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,75-2%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Oświadczenie polityki pieniężnej ponownie potwierdziło, że dynamika gospodarcza rośnie w umiarkowanym stopniu. Jednak niewielka obniżka o zaledwie ćwieć punktu to zdaniem Trumpa jest niewystarczające, biorąc pod uwagę, że inne banki centralne obniżają swoje stopy bardziej drastycznie.

Jestem bardzo rozczarowany szefem Fed Jeromem Powellem i kwestionuje jego zdolność do „dobrej gry” na korzyść Stanów Zjednoczonych – powiedział Trump w wywiadzie dla Fox News.

Jerome Powell, przewodniczący FED
Jerome Powell, prezes FED

Powell odpowiedział, iż nie uważa, by bank centralny rozważał zastosowanie ujemnych stóp. Kilka banków centralnych – w Danii, strefie euro, Japonii, Szwecji i Szwajcarii – obniżyło stopy procentowe poniżej zera. Z kolei na początku tego miesiąca Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 10 punktów bazowych do minus 0,5 procenta w ramach szeroko zakrojonego pakietu mającego na celu wsparcie słabnącej gospodarki regionu i podniesienie obniżonej inflacji.

Prezydent USA wielokrotnie atakował Fed od połowy 2018 r., stale domagając się niższych stóp procentowych, aby przyspieszyć wzrost gospodarczy w USA. W sierpniu Trump zwrócił uwagę na sprzedaż zadłużenia Niemiec z ujemnymi stopami zwrotu, aby skrytykować Powella twierdząc, że zarząd Fedu „stawia nas w niekorzystnej sytuacji w stosunku do naszej konkurencji”.

Kurs euro kontynuuje deprecjacje względem dolara

Notowania pary walutowej EUR/USD pozostają pod presją podaży, a kupujący nie są w stanie w tym miesiącu przeforsować oporu 1,11. Jeśli tendencja zostanie utrzymana wówczas powinno dojść do przebicia tegorocznego dołka 1,0925, co otwarłoby drogę do niższych poziomów tj. 1,08 czy 1,05, gdzie cena po raz ostatni była w lutym 2017 roku.

Kurs euro do dolara w poniedziałek na interwale dziennym, źródło 23 9 19
Kurs euro do dolara w poniedziałek na interwale dziennym, źródło tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here