Naga MarketsKarykatura Donalda Trumpa
Karykatura przedstawiająca prezydenta USA, Donalda Trumpa

Jeszcze nie zdążył opaść kurz po kwietniowych decyzjach Donalda Trumpa, a tymczasem rynek ropy ponownie zatrząsnął się po kolejnym niespodziewanym kroku amerykańskiego prezydenta. Zirytowany brakiem widocznych postępów w negocjacjach porozumienia handlowego z Chinami, Donald Trump zapowiedział na twitterze wprowadzenie kolejnych ceł o wartości 200 mld USD rocznie, które mają obowiązywać już od najbliższego piątku. W odpowiedzi, nie zważając na kurczący się irański eksport, cena ropy WTI spadała o blisko 5 USD względem kwietniowego szczytu.


Kurs ropy traci przez taryfy celne i wojnę handlową USA-Chiny

Negatywny wpływ taryf celnych na notowania ropy jest bezdyskusyjny, ale faktyczny skutek odciśnięty na światowej podaży będziemy mogli ocenić za kilka miesięcy. W kontekście bieżących wydarzeń równie istotna jest szybka reakcja Arabii Saudyjskiej, która poprzez państwowy koncern Saudi Aramco planuje znacząco zwiększyć eksport do Azji.

Źródła agencji Bloomberg donoszą, że gospodarka w której popyt na „czarne złoto” rośnie najszybciej na świecie – Indie, mogą liczyć na 200 tysięcy baryłek ropy więcej. Dodatkowe dostawy saudyjskiej ropy mają również trafić do rafinerii m.in. w Chinach czy Japonii. Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych oczekiwałem, że Arabia Saudyjska utrzyma status quo aż do czerwcowego spotkania kartelu OPEC, tym samym podtrzymując wysokie ceny ropy. Tymczasem minister energii Khalid Al-Falih powiedział, że królestwo utrzyma równowagę na rynku, ale dodając jednak, że OPEC i sojusznicy w tym Rosja, mogą przedłużyć ograniczenia produkcji do końca tego roku.

Zarabiaj na zmianach cen ropy przy użyciu platformy AXI TRADER

Eksport irańskiej ropy wcale nie zmaleje?

Powołując się na źródła agencji Reuters, eksport ropy z Iranu w maju nie tylko nie spadnie do zera jak sobie tego życzył Biały Dom, ale utrzyma się na poziomie 500-600 tysięcy baryłek. Z resztą, ostateczny rezultat nałożonych sankcji nie będzie oficjalnie znany, ponieważ Teheran nie będzie już raportował do OPEC danych odnośnie wydobycia ropy w tym kraju.

Irański minister ropy naftowej, Amir Hossein Zamaninia zakomunikował w niedzielnym wywiadzie dla Państwowej telewizji, że Iran będzie nadal eksportował ropę pomimo sankcji USA, które według niego nie są ani sprawiedliwe ani zgodne z międzynarodowym prawem. Według Al-Jazeery, Iran będzie nadal sprzedawał swoją ropę przede wszystkim Turcji, Chinom i Indiom. Eksperci Reuters szacują, że może to pozwolić utrzymać sprzedaż na poziomie 200-550 tysięcy baryłek dziennie, wobec ok. 1 miliona w kwietniu.

Techniczne spojrzenie na rynek ropy naftowej

Z punktu widzenia analizy technicznej, rynek ropy znalazł się w średnio-terminowym trendzie spadkowym, negując wspomnianą w ostatnim raporcie formację „overbalance”. Pomimo kolejnej sagi wokół wojen handlowych, rynek nadal ma wystarczająco dużo argumentów aby wrócić do ponownych wzrostów. Jednak póki co, sentyment pozostaje spadkowy.

Notowania ropy WTI na wykresie D1
Notowania ropy WTI na wykresie D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here