Naga MarketsDonald Trump grozi wysokimi cłami na samochody z UE w przypadku braku porozumienia handlowegoWczoraj informowaliśmy o nadziei Donalda Trumpa na porozumienie handlowe z Unią Europejską. W szwajcarskim Davos, prezydent USA stwierdził, że umowa między Stanami Zjednoczonymi a Europą “jest czymś, co wszyscy chcemy być w stanie doprowadzić pomyślnie do końca”. Dziś natomiast, Trump grozi wysokimi cłami na importowane z UE auta, jeśli do porozumienia nie dojdzie.

Jak kontynuował Trump w rozmowie z dziennikarzami: “Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jest znana jako bardzo trudna negocjatorka, co jest dla nas złą wiadomością, ponieważ będziemy rozmawiać o wielkiej transakcji handlowej”

Z kolei Von der Leyen oznajmiła, że USA i UE „nigdy nie powinny zapominać” o swojej „długiej historii wspólnego fundamentu”.
Nasze gospodarki to sieć kontaktów biznesowych, licznych przyjaźni, wymiany młodzieży, nauki, kultury od ponad 70 lat, więc Amerykanie i Europejczycy są dobrymi przyjaciółmi. Mamy ważne kwestie do omówienia i będziemy negocjować” – oświadczyła Von der Leyen.

Brak porozumienia handlowego = wysokie cła na samochody 

W wywiadzie przeprowadzonym w Davos przez telewizję CNBC, Donald Trump mówił o spotkaniu z Ursulą von der Leyen, która przewodnictwo w Komisji Europejskiej objęła pod koniec 2019 roku.

– Spotkałem się z nową szefową Komisji Europejskiej, która jest wspaniała. Odbyliśmy świetną rozmowę. Powiedziałem jednak: “spójrz, jeśli czegoś nie dostaniemy, będę musiał podjąć działania”, a działania będą polegały na bardzo wysokich taryfach na samochody i inne rzeczy, które trafią do naszego kraju – oświadczył Trump.

Zobacz też: Donald Trump wychwala w Davos swoje osiągnięcia gospodarcze

W innym wywiadzie, Prezydent USA zdradził, że cła na samochody z UE mogą wynieść nawet 25%. Według Trumpa, Unia Europejska musi zawrzeć umowę, jak powiedział “[UE] nie ma wyboru”.

Taryfy mogą dotknąć także Francji, której podatek od usług cyfrowych nie podoba się USA, ponieważ szkodzi tamtejszym spółkom technologicznym. Stany Zjednoczone zapowiedziały, że cła na francuskie towary mogą sięgnąć nawet 100%.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Akcje BMW testują poziom 70 euro

Ewentualne taryfy na samochody eksportowane do USA z Unii Europejskiej bez wątpienia wpłynęłyby m.in. na wycenę akcji niemieckiego producenta aut BMW. Dziś notowania tej spółki osunęły się pod poziom 70 euro za akcję, który ostatnio widziany był pod koniec października 2019 roku. Straty zostały już jednak odrobione i jeśli na zamknięciach kolejnych sesji uda się utrzymać kurs ponad wsparciem w okolicach 70 – 71, pojawi się szansa na ruch w kierunku 75, a następnie 77 euro.

Wykres dzienny notowań akcji spółki BMW - 22.01.2020 r.
Wykres dzienny notowań akcji spółki BMW – 22.01.2020 r.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here