Naga MarketsPrezydent Donald Trump wskazuje palcem
Donald Trump, prezydent USA

Po tygodniach ostrzeżeń wysyłanych przez część analityków z Wall Street, że zmienność na globalnych rynkach akcji była zbyt mocno ograniczona, amerykański prezydent spowodował jej znaczny skok na początku nowego tygodnia. Kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P 500 tracą 1,6%, giełda w Chinach osuwała się o ponad 6%, a indeks zmienność VIX, nazywany również indeksem strachu, wzrastał o 14%.


Cła na chińskie towary w górę? Donald Trump rozpętał burzę na Twitterze

Jak poinformował Donald Trump na swoim Twitterze, od najbliższego piątku cła na „pozostałe dobra” z Chin wzrosną z 10% do 25%. Co więcej prezydent wspominał o puli towarów wartych 325 miliardów dolarów, które obecnie nie są objęte cłami, w najbliższej przyszłości jednak mają zostać objęte taryfą 25%:

Jak zauważają analitycy, wojna handlowa w ostatnich tygodniach przestała odgrywać duże znaczenie rynkowe. W efekcie tweety Trumpa okazały się sporym zaskoczeniem dla rynków, spychając kontrakty futures S&P 500 poniżej pułapu 2900 punktów, do najniższych poziomów od marca 2019. Skok zmienności na światowych rynkach kapitałowych doskonale obrazuje również indeks zmienności (zamiennie zwany indeksem strachu), VIX. Jego wartość wynosi w poniedziałek ponad 18 punktów, czyli najwięcej od stycznia bieżącego roku. Indeks notował najsilniejsze jednosesyjne umocnienie od grudnia ub.r.:

Indeks VIX na wykresie dziennym
Indeks VIX na wykresie dziennym

Kurs dolara zyskuje do chińskiego juana, stabilnie do euro i funta

Na najnowsze doniesienia wyraźnie reagował również rynek walutowy. Kurs dolara zyskiwał do juana (USD/CNY) niemal 1%, a chińska waluta znalazła się na najniższych poziomach od początku roku. USD zostawia za sobą siatkę średnich ruchomych, co może otwierać mu drogę do dalszej aprecjacji w stosunku do swojego chińskiego konkurenta:

Kurs dolara amerykańskiego do chińskiego juana na wykresie dziennym
Kurs dolara amerykańskiego do chińskiego juana na wykresie dziennym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here