Naga MarketsDonald Trump i Jerome PowellNa przestrzeni ostatnich miesięcy Donald Trump wielokrotnie krytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) i jego politykę monetarną. Amerykański prezydent oskarża Powella oraz Rezerwę Federalną o niewłaściwe prowadzenie polityki pieniężnej, które ogranicza rozwój krajowej gospodarki oraz zwiększa niepokoje na rynku akcyjnym. Trump sugerował nawet, że podwyżki stóp były „omyłkowe” a proces zacieśniania polityki pieniężnej został „żałośnie” zaplanowany czasowo. Czy krytyka ta doprowadzi do niespodziewanego obniżenia stóp procentowych?


Warto przypomnieć, że publicznie krytykując bank centralny, Trump zdaje się reprezentować zupełnie inne stanowisko wobec Rezerwy Federalnej niż jego poprzednicy. Przez ponad dwie dekady prezydenci unikali bowiem publicznych komentarzy na temat polityki stóp procentowych Fed jako sposobu wykazania szacunku dla niezależności instytucji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Celem Powella jest przedłużenie drugiej najdłuższej ekspansji gospodarczej w USA poprzez podniesienie stóp procentowych na tyle szybko, aby zapobiec przegrzaniu, ale nie tak szybko, aby bank centralny zdławił wzrost.

Trump chce, żeby Fed obniżył stopy

Mimo, że w ostatnim czasie Rezerwa Federalna zmieniła nieco swoją retorykę i w trakcie ostatniego posiedzenia usłyszeliśmy, że członkowie Komitetu ds. Otwartego Rynku nie spodziewają się już podwyżek stóp procentowych w tym roku, a w 2020 roku oczekiwana jest tylko jedna podwyżka, to zdaniem Donalda Trumpa, Fed powinien nie tyle wstrzymywać się z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych, co najzwyczajniej w świecie obniżyć ich poziom.

– Fed powinien obniżyć stopy procentowe – powiedział Trump po piątkowej publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy.

Podkreślając słabą inflację, Trump poruszył delikatny temat dla urzędników Fed. Decydenci polityczni byli bowiem zaskoczeni tym, jak łagodna była inflacja i podali “wyciszoną” presję cenową jako powód, dla którego mogą sobie pozwolić na cierpliwość przy podejmowaniu kolejnych decyzji o kolejnych zmianach poziomu stóp procentowych.

Inwestorzy spodziewają się obniżki stóp procentowych

Bloomberg wskazuje także, że nie tylko amerykański prezydent oczekuje obniżki stóp procentowych. Opierając się na transakcjach na rynku kontraktów terminowych funduszy federalnych redakcja wskazuje, że także inwestorzy wydają się przekonani, że obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną “to tylko kwestia czasu”.

Niższe stopy procentowe przyczynią się do reelekcji Trumpa

Dążenie administracji do niższych stóp procentowych nie dotyczy jednak tylko ekonomii. To także polityka. Ponieważ polityka pieniężna działa z opóźnieniem, byłoby lepiej dla wzrostu gospodarczego w 2020 r. – i dla perspektyw reelekcji Trump’a – gdyby obniżono stopy w 2019 r.

– Nie chcemy środków, które ograniczą gospodarkę lub warunki na rynkach finansowych – powiedział starszy doradca gospodarczy, Larry Kudlow, który wezwał również Fed do zaprzestania redukcji bilansu. Przedstawiając argumenty przemawiające za obniżkami stóp Rezerwy Federalnej wskazał on także, że inflacja jest nie tylko niska, ale spada.

Zwrócił on również uwagę, że obniżki podatków i działania deregulacyjne Trump’a pobudzają podażową stronę gospodarki, skłaniając firmy do zwiększenia mocy produkcyjnych i produktywności pracowników, a Amerykanów, którzy byli na uboczu, do powrotu na rynek pracy.

Bloomberg zwraca jednak uwagę, że większość ekonomistów, w tym ci z Fed, są sceptycznie nastawieni do tego, że gospodarka dostanie coś w rodzaju bodźca, o którym mówi Kudlow. W rezultacie prognozują oni, że inflacja wzrośnie, a nie spadnie w przyszłości. Wskazują także, że coraz bardziej napięty rynek pracy zmusi firmy do zwiększenia zatrudnienia i w konsekwencji zachęci pracodawców do podnoszenia cen w celu utrzymania zysków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułIDM i SII o SRRK: To dyskryminacja podatkowa polskich inwestorów na rynku Forex i kryptowalut
Następny artykułRynek chce sprzedawać USD, jednak się boi. Kurs dolara zyska?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here