Naga MarketsDonald Trum opóźnia cła na samochody
Donald Trump, prezydent USA

W trakcie środowej sesji Donald Trump odebrał bardzo ważną rynkową lekcję, którą od dekad przyswajają początkowi adepci tradingu: nie da się przewidzieć zachowania rynku. Prezydent USA z pewnością przyzwyczaił się, że jego wypowiedzi – szczególnie te publikowane na Twitterze – potrafią mocniej ruszać rynkami, tym razem stało się jednak inaczej. Podczas sesji parlamentarnej stwierdzał, że amerykańska giełda zanotuje w środę silne wzrosty, do takich jednak nie doszło. DJIA i S&P 500 zamykały się wczoraj na marginalnych minusach.


Trump próbuje przekonać rynek, że osiągnie porozumienie z Chinami

W trakcie sesji parlamentarnej Donald Trump został zapytany o przebieg negocjacji z Chinami w sprawie porozumienia handlowego. Utrzymując pozytywny ton wypowiedzi odpowiadał, że rynek akcji “będzie dzisiaj silnie zyskiwał”. Jego prognozy okazały się jednak nietrafione, gdyż główne amerykańskie indeksy zamykały się na minusie.

Jak twierdzi główny ekonomista SlateStone Wealth, Robert Pavlik, prezydent próbuje przekonać nie tylko obywateli, ale również rynki finansowe, że porozumie się z Chinami. Wall Street zdało sobie jednak sprawę, że do uzyskania szczegółów ugody jeszcze daleko i odpuściło po wstępnym optymizmie.

W efekcie Donald Trump musi pogodzić się z faktem, że nie posiada już tak dużej siły sprawczej jeżeli chodzi o wpływ na zmienności rynku akcji. S&P 500 porusza się na poziomach ze stycznia 2018 roku, kiedy prezydent USA rozpoczął potyczki handlowe na wielu frontach. Stoi to w opozycji do jego początkowych decyzji dotyczących deregulacji i cięć podatkowych, które wywołały szalone rajdy głównych aktywów, zapewniając indeksowi 500 największych amerykańskich spółek 15 miesięcy wzrostów z rzędu.

Jeszcze w ubiegłe święta, Donald Trump zdecydowanie mocniej oddziaływał na rynek. W Boże Narodzenie komentował, że akcje oferują inwestorom wiele okazji zakupowych i już dzień później Dow Jones umacniał się o 5%, rozpoczynając kwartalny rajd w zakresie 20%.Analitycy odradzają jednak podążać za słowami Trumpa w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, gdyż jego prognozy napędzane są przez agendę polityczną, a nie mocne fundamenty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here