Naga MarketsNowy instrument finansowy wchodzi na polski rynekW ostatnim czasie postępują prace nad wprowadzeniem do Polski długo wyczekiwanych instrumentów finansowych CoCos (contingent convertibles). Chodzi o instrumenty warunkowo zamienne, innymi słowy hybrydowe instrumenty kapitałowe nowej generacji, wyposażone w kontraktowy mechanizm absorpcji strat. Projekt nowelizacji ustawy o obligacjach zawierający możliwość emisji nowych instrumentów finansowych.

  • CoCosy wchodzą na polski rynek.
  • Nowy instrument finansowy może pozwolić bankom na pozyskanie 20 mld zł. kapitału.
  • Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał br.

Zobacz również: Biomass ma nowy preparat biobójczy do walki z COVID-19. TKO na zamknięciu +200%!

CoCos od ponad 10 lat z powodzeniem funkcjonują na rynkach światowych

Instrumenty finansowe CoCos już od dłuższego czasu wykorzystywane są przez banki głównie w Unii Europejskiej. Dyrektor departamentu i rozwoju regulacji w UKNF Kamil Liberadzki, stwierdził, że instrumenty te kwalifikują się do funduszy własnych banków pierwszego stopnia, ponieważ jako jedyne obok akcji zwykłych charakteryzują się cechą absorpcji strat przed rozpoczęciem procesu likwidacji eminenta. Taki stan rzeczy, jest spowodowany automatyczną konwersją albo odpisem nominału w sytuacji, kiedy wypłacalność eminenta się pogarsza.

Możliwość wykorzystania podporządkowanych instrumentów finansowych zaliczanych do kapitałów warstwy Restricted Tier 1 typu CoCos jest coraz częściej rozpatrywana przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji w Europie. Emisja takich instrumentów pozwala ubezpieczycielom ograniczać ryzyko niewypłacalności, w szczególności w sytuacjach kryzysowych.

Zobacz również: Elon Musk: Warren Buffett nie jest “miłym dziadkiem”, za którego wszyscy go uważają

Nowe instrumenty finansowe nie będą dostępne dla każdego

Projekt nowej ustawy, zakłada, że papiery nie będą mogły być oferowane inwestorom indywidualnym. Istnieje możliwość wprowadzenia ograniczenia co do minimalnej wartości nominalnej instrumentu do kwoty 100 tysięcy euro, czyli mniej więcej 440 tysięcy złotych.

W praktyce jednak sytuacja może być jeszcze bardziej skomplikowana i może być trudno inwestorom indywidualnym kupować papiery typu CoCos, bo wartość nominalna może być jeszcze wyższa i wynosić choćby nawet milion euro. Minimalny limit na poziomie 100 tysięcy euro obowiązuje na ten moment na obligacje podporządkowane banków. Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF powiedział, że rozmówcy wskazują, iż papiery nowego typu kierowane będą głównie do inwestorów zagranicznych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here