Naga Markets

Dominacja Ethereum rośnie. Kryptowaluta zakończyła październik znacznie lepiej niż BTCW październiku Ethereum zdołało umocnić się o niemal 20% i odzyskać pułap 1500 dol, natomiast Bitcoin kontynuował konsolidację i nie wychylił się w żadną ze stron. Ponadto według wskaźnika rynkowej dominacji opracowanego przez Santiment, ETH odzyskało swoją szczytową formę względem króla cyfrowych aktywów i jest gotowe do dalszej rywalizacji.

Ethereum odzyskuje argumenty w sporze z Bitcoinem

Koniec października upłynął pod znakiem pogłębiającej się korekty dolara oraz poprawy rynkowego sentymentu, której nie omieszkały wykorzystać najpopularniejsze kryptowaluty.

W trakcie ubiegłego miesiąca cena Bitcoina zdołała ustabilizować swoje notowania powyżej psychologicznej bariery 20 000 dol. i zamknąć miesiąc niemal 5% wzrostem. 

Notowania BTC/USD na dzień 03.11.2022 r. Źródło: TradingView
Notowania BTC/USD na dzień 03.11.2022 r. Źródło: TradingView

Mimo testu rejonu wsparcia 18 200 dol. kurs BTC/USD wyszedł w końcu na prostą, a oczekiwania względem przyśpieszonego pivotu Fedu doprowadziły do testu bariery 21 000 dol. Finalnie najpopularniejsza kryptowaluta zakończyła miesiąc tuż powyżej 20 300 dol., a byki musiały poczekać na kolejną szansę do rozpoczęcia kolejnego rajdu.

W tym samym czasie druga najpopularniejsza kryptowaluta, Ethereum umocniła się o przeszło 20% i zdołała zakorzenić się powyżej bariery 1500 dol. Tym samym ETH powróciło do notowań sprzed wrześniowej aktualizacji The Merge i odzyskało oddech w walce o dominację na rynku kryptowalut.

Notowania ETH/USD na dzień 03.11.2022 r. Źródło: TradingView
Notowania ETH/USD na dzień 03.11.2022 r. Źródło: TradingView

Tym samym dane zebrane przez Santiment wskazują, że dynamika dominacji BTC względem ETH, która śledzi zmiany w całkowitej kapitalizacji rynkowych największych kryptowalut, faworyzuje obecnie największego rywala Bitcoina.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

XTB

Sytuacja nabrała tempa po gwałtownym, październikowym wzroście liczby nowo utworzonych adresów ETH, który wskazuje na większe zainteresowanie Etherem.

Ethereum przyśpiesza względem BTC

Po wrześniowym przejściu na Proof of Stake oraz pomyślnym zakończeniu aktualizacji The Merge, czas tworzenia nowych bloków w sieci ETH spadł do nieco ponad 12 sekund, co pozwoliło zwiększyć możliwości blockchaina, gwarantującego od teraz większe bezpieczeństwo, możliwości oraz moc obliczeniową.

Ponadto, choć Ethereum jest jedną z tych monet, które nie mają określonej maksymalnej podaży, tak dzięki specjalnym mechanizmom spalania dobrze kontroluje obiegową podaż tokena, a po The Merge ETH stało się aktywem deflacyjnym.

Roczna inflacja sieci spadła z poziomu 3,5% do 0 – 0,7%, co miało miejsce dzięki eliminacji nagród dla górników oraz utrzymaniu mechanizmów spalania. Tym samym zmiany wprowadzone po The Merge widać już gołym okiem i według analityków, mogą one zadecydować o przyszłości blockchaina oraz jego pozycji w świecie kryptowalut.

Z drugiej strony część analityków sądzi, że to właśnie ograniczona podaż Bitcoina napędzi kolejną hossę kryptowalut. Z tego powodu analityk Mike McGlone uważa, że rosnący popyt i ograniczona podaż sprawią, że cena BTC ponownie wzrośnie i całkowicie zdeklasuje inne cyfrowe aktywa.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułWig20 traci 1,1%, po 7 godzinach czwartkowej sesji! Analiza akcji: Pekao, INGBSK, DataWalk, Ailleron
Następny artykułBank Anglii rozczarowuje rynki! Kurs funta największym przegranym sesji
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here