Naga MarketsCharles Schwab Corp oraz TD Ameritrade Holding Corp w poniedziałek osiągnęły ostateczne porumienienie dotyczące przejęcia całości akcji wycenianych na 26 miliardów dolarów, tworząc giganta na rynku domów maklerskich w USA i konsolidując jeszcze silniej pogrążony w wojnie cenowej rynek. Powstała z połączenia spółka będzie posiadała łącznie 5 bilionów dolarów w aktywach, którymi zarządza.


Ogromna transakcja na amerykańskim rynku inwestycyjnym. Dom maklerski sprzedany za 26 mld dolarów

Tradycyjne domy maklerskie w Stanach Zjednoczonych przeżywają ostatnio gorszy okres w związku z rosnącą popularnością startupów oferujących handel na amerykańskich akcjach bez naliczanych standardowo prowizji. Do takowych należy między innymi firma Robinhood, czy też fintech Revolut, który rozszerzył swoje usługi o bezprowizyjny handel akcyjny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Charles Schwab podążając za najnowszymi trendami rynkowymi był pierwszym dużym domem maklerskim, który w zeszłym miesiącu zdecydował się również wycofać prowizje, a w jego ślady podążyły E*Trade, Fidelity Investments oraz TD Ameritrade. Ten ostatni od jakiegoś czasu prowadził negocjację z przedstawicielami Schwab odnośnie potencjalnego przejęcia, a obecna agresywna konkurencja ze strony nowych graczy pozwoliła przyspieszyć finalizację procesu.

Sprzedaż całości udziałów w TD Ameritrade wyceniono na 26 miliardów dolarów, a obserwatorzy rynkowi już teraz są pewni, że całej transakcji przyjrzą się organy antymonopolowe. Powstanie tak ogromnego domu maklerskiego nawet na rynku amerykańskim może bowiem zaburzyć równowagę sił i wymusić konsolidację również na mniejszych konkurentach.

Jak wynika ze szczegółów zawartej umowy, która zostanie sfinalizowana do połowy 2020 roku, posiadacze akcji Ameritrade otrzymają 1,0837 akcji Schwab lub 52,23 dolarów według ceny piątkowego zamknięcia rynku. Dzięki przejęciu wynik EPS (przychód na akcje) powinien wzrosnąć o 10-15% w przeciągu trzech kolejnych lat, podały obie spółki w komunikacie.

Prezes TD Ameritrade, Tim Hockey, odchodzi ze stanowiska, jednak w związku z planowanym połączeniem spółka nie będzie szuakała nowego sternika tylko powoła na to stanowisko tymczasowe obecnego CFO, Stephena Boyle’a. Jak na razie nie wiadomo kto oficjalnie pokieruje nowym domem maklerskim, jednak według informacji podanych przez CNBC powinien to być obecny prezes Schwab, Walt Bettinger.

Akcje TD Ameritrade zyskiwały w handlu pozasesyjnym niemal 4% w reakcji na informację, Schwab tracił natomiast niespełna 1%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here