Naga Markets

Dom Development SA wypłaci dywidendę. Akcje spółki w dółŚrodowe notowania zakończyły się dla Dom Development SA (GPW: DOM) najwyższym od ostatnich kilkunastu miesięcy poziomem – 122 zł za jedną akcję. Podczas czwartkowej sesji giełdowej akcje spółki jedynie przez moment znalazły się na wskazanym pułapie, odnotowując deprecjację o nawet 4%. Wydaje się jednak, że spółka znajduje się w trendzie wzrostowym i przebicie poziomu 122 zł to kwestia kilku kolejnych sesji giełdowych.

  • Akcje Dom Development w ostatnim czasie znajdowały się na najwyższych poziomach od stycznia 2022 r.
  • Do tej pory czwartkowa sesja giełdowa przyniosła deprecjację kursu o około 2%
  • Spółka powinna jednak kontynuować średnioterminowy trend wzrostowy
  • Stosunkowo dobrą dla spółki informacją jest wypłacenie dywidendy w wysokości 11 zł na jedną akcję

Akcje Dom Development SA w dół podczas czwartkowej sesji

W trakcie trwania czwartkowej sesji giełdowej, akcje Dom Development oscylują wokół istotnego poziomu cenowego dla spółki – 120 zł za pojedynczą akcję, w pewnym momencie spadając nawet do 117,2 zł.Kurs akcji podczas kolejnych sesji giełdowych w tym tygodniu kilkukrotnie zbliżał się do swoich lokalnych maksimów, wynoszących 122 zł. Pułap ten nie został jednak ani razu przekroczony. Ewentualne przebicie tej bariery wiązałoby się z kolejnymi wzrostami. Patrząc na panujący na spółce trend, wydaje się to kwestią czasu.

DOM_2023-03-16_interwał 30m
Notowania spółki Dom Development, interwal 30m. Źródło: Tradingview.com

Dalsze wzrosty wiązać się będą z powrotem do poziomów cenowych z drugiej połowy 2021 r. Najważniejszą linią oporu, w przypadku dalszej aprecjacji kursu wydaje się być pułap 140 zł za akcję. Osiągnięcie takiej wyceny musiałoby się jednak wiązać z hossą dla całej branży nieruchomościowej.

Wszystko wskazuje na to, że inwestorzy widzą na horyzoncie perspektywę zakończenia kryzysu na rynku nieruchomości, który wybuchł za sprawą inflacji i rosnących stóp procentowych. Zmniejszenie stóp procentowych w nachodzących miesiącach i kwartałach,  przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) byłoby z pewnością motorem napędowym kolejnej nieruchomościowej hossy.

DOM_2023-03-16_13-45-37
Wykres Dom Development. Źródło: Tradingview.com

Rynek wydaje się nastawiony pozytywnie wobec całej branży i zdaje się nie przewidywać ewentualnych problemów sektora. Z tego względu dalsze podwyżki kursu akcji Dom Development są jak najbardziej prawdopodobne.

Rekomendacja Zarządu dotycząca wypłaty dywidendy

Zarząd Dom Development poinformował swoich akcjonariuszy, że w dniu 16 marca 2023 roku podjął uchwałę w sprawie o podział zysku netto spółki za rok 2022. Ponad 282 miliony zł zostaną przeznaczone na wypłatę dywidendy, co oznacza 11 zł na pojedynczą akcję. Pozostała część zysku netto, to jest 91 milionów zł, powiększy kapitału zapasowy Dom Development.

Jako dzień dywidendy Zarząd Spółki proponuje ustalić 26 czerwca 2023 roku, zaś jako dzień wypłaty dywidendy proponuje ustalić 4 lipca 2023 roku.

AVA Trade

Patrząc na wyniki finansowe Dom Development a także na skonsolidowane wyniki finansowe, tendencję wzrostową rok do roku jeśli chodzi o najważniejsze pozycje finansowe, takie jak przychody ze sprzedaży, czy zysk netto.

W niewielkim stopniu wzrosła wartość zobowiązań krótkoterminowych, w przypadku jednak zobowiązań długoterminowych można zauważyć obniżenie wartości.

Dane te, w połączeniu z faktem, iż 75% zysku netto za poprzedni rok zostanie wypłacone akcjonariuszom w postaci dywidendy, wydaje się to dobrą informacją dla aktualnych oraz potencjalnych akcjonariuszy.

Mimo pewnej korekty w kursie spółki w trakcie trwania czwartkowej sesji giełdowej, w średnim terminie akcje Dom Development najprawdopodobniej umocnią się.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrzewidział kryzys w 2008 r., teraz nie dostrzega “żadnego niebezpieczeństwa”
Następny artykułStakerzy Ethereum mogą czekać miesiąc na wycofanie upłynnionych ETH, zaznacza Coinbase
Student drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętych finansów i ekonomii. Swoją wiedzę stara się przekazywać innym, jest autorem licznych artykułów, poruszających tematykę giełdową oraz inwestycyjną.