Naga MarketsDom Development dobrą spółką pod dywidendy? Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaDziałający w branży nieruchomości Dom Development pomimo przeciwności losu w postaci pandemii wypłacił po raz kolejny rosnącą dywidendę w wysokości 9,5 zł na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 8,26%. Spółką jest jednym z tych podmiotów w branży, który rok 2020 przeszedł dość suchą stopą. Jak wskazuje Konrad Książak w analizie fundamentalnej na Comparic24, sytuacja finansowa spółki wydaje się bez zarzutów, co potwierdzają rosnące z roku na rok zyski ze sprzedaży czy też zysk netto. Równocześnie spółka od początku dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami, co sprawia, że mogą zaliczać się do grona dywidendowych arystokratów.

  • Wypłacona w 2020 dywidenda wyniosła 9,5 zł na akcje, co przekłada się na stopę w wysokości 8,26%.
  • Spółka od początku regularnie dzieli się swoimi zyskami z akcjonariuszami.
  • Pod względem finansowym rok 2020 w wykonaniu Dom Development zapowiada się bardzo zbliżenie do roku 2019, który był bardzo dobry.

Te artykuły również Cię zainteresują
Branża miała spadać a jednak nie spadli

Wprowadzone na całym świecie ograniczenia gospodarcze, w związku z pandemią koronawirusa, były przez analityków branży związanej z nieruchomościami odbierane jako zapowiedź prawdziwej katastrofy dla rynków. Pojawiające się w trakcie tzw. 1 fali komentarze wskazywały na załamanie cen na rynku wynajmu oraz sprzedaży, a niektórzy wskazywali wręcz, że mogliśmy mieć do czynienia z bańką, która zaczyna pękać.

Praktyka pokazała jednak, że jest…no właśnie to zależy. Niektóre dane wskazują na to, że rynek prowadził sobie, w świetle tych negatywnych prognoz, bardzo dobrze, a inne natomiast już tak optymistyczne nie są. Na początek warto wskazać, że liczba wniosków o kredyt hipoteczny zmalała jedynie o 0,6%, wskazuje Konrad Książak na podstawie swojej analizy, a całkowita wartość hipotek spadła jedynie o 2,9% r/r.

Wynik ten z jednej strony można odczytać pozytywnie, ponieważ wskazuje na utrzymanie podobnego poziomu. Z drugiej natomiast przerwany został trend rokrocznego bicia rekordów, a pamiętajmy o dodatkowej zachęcie w postaci obniżki stóp procentowych, choć te jednocześnie spowodowały tzw. efekt negatywnej selekcji, który objawił się podnoszeniem kryteriów kredytowych.

Biorąc natomiast pod lupę ilość podpisanych (nowych) umów to obraz, jaki zostawił po sobie 2020, jest mieszany i różny w zależności od konkretnej spółki. Przedział wahań wśród największy podmiotów wynosi od ponad minus 60% do więcej niż 70% wzrostu rok do roku. Warto zaznaczyć, że ilość mieszkać oddanych do użytku nie jest wskaźnikiem zbyt miarodajnym (dlatego też nie jest przytaczany), ponieważ czasochłonność tej branży powoduje przesunięcie czasowe.

Stabilne przychody i rosnące zyski

Spółka Dom Development jest jednym z największych i najdłużej działających podmiotów w branży deweloperskiej w Polsce. Na warszawskim parkiecie zadebiutowali oni w 2006 roku, natomiast sama działalność rozpoczęła się 10 lat wcześniej, w 1996 roku. Zrealizowane do końca 2020 roku inwestycje przekładają się na blisko 39 tys. mieszkań.

Zobacz również: 10 lecie działalności PlayWay! Największe sukcesy i pytanie co dalej? Rozmowa z Krzysztofem Kostkowskim

– Finansowo ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Rok rocznie były wzrosty, jeżeli chodzi o przychody. Spółka się bardzo dobrze rozwijała. Jeżeli chodzi o sam zysk netto, też widzimy, że cały czas są wzrosty, praktycznie niczym niezastopowane od 2013. Bardzo możliwe, że ten czwarty kwartał 2020 roku też będzie bardzo dobry i dzięki temu przebijemy te wyniki z 2019 roku bądź będziemy na bardzo podobnym poziomie. – wskazuje Konrad Książak.

Patrząc na przychody spółki, zauważyć można, że szczególnie dynamiczny wzrost nastąpił w latach 2015-2018, kiedy to wzrosły one z blisko 904 mln zł do 1,6 mld zł. Następnie poziom ten wyraźnie się ustabilizował. Jednocześnie przez cały czas wzrastał zysk ze sprzedaży, który w 2019 wyniósł ok. 333 mln zł, wobec ok. 109 mln w 2015. W tym czasie samym czasie zysk netto również wzrastał z poziomu ok. 80 mln zł (2015) do ok. 256 mln zł (2019).

Dom Development dobry pod dywidendę?

Nabywając akcje konkretnej spółki, zdecydowana większość inwestorów kieruje się chęcią osiągnięcia zysku. Często jest to nadzieja na wzrost cen akcji, natomiast niektórzy z inwestorów cenią przede wszystkim regularnie wypłacane dywidendy, które zapewniają stałe źródło dochodów. W roli tej dość dobrze odnajdują się podmioty branży deweloperskiej, w tym właśnie Dom Development.

Spółka wypłaca ją regularnie od 2006 roku i co najważniejsze ma ona (pod względem nominalnym) trend wzrostowy, jednak nie jest to model doskonały, tzn. zdarzają się lata spadków, jednak kierunek jest wyraźnie zachowany. Na uwagę zasługuje również fakt, że zarówno podczas kryzysu finansowego z 2008 roku, jak i w 2020 spółka podzieliła się pieniędzmi z akcjonariuszami. Wypłacona w 2020 roku (za rok 2019) wartość dywidendy wyniosła 9,5 zł, podczas gdy rok wcześniej było to 9,05 zł a 2 lata wcześniej 7,6 zł. Zasadniczo od 2015 widać wyraźny wzrost wartości nominalnej.

– Od 2007 roku jest cały czas ta dywidenda, czyli wypłaty za rok od 2006. Ostatnio też ta dywidenda była, zazwyczaj ona rośna, nie zawsze, ale zazwyczaj. Ostatnio była na poziomie 9,50 zł, gdzie to zostało ogłoszone przy ok. 110-115 zł, więc mówimy o dywidendzie rzędu 7%/8%/9%, co jest bardzo pozytywną, dobrą dywidendą. Ważną informacją jest też to, że w 2018 czy 2017 spółka posiłkowała się trochę kapitałem zapasowym. – ocenia Konrad Książak na antenie Comparic24.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy kryptowalut | kurs biomed lublin | wykres btc | kurs kryptowalut wykres | usd kurs |
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow | zlotowki | cena dolara online | kursy walut w czasie rzeczywistym | bitcoin nowości |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here