Opublikowany wczoraj wieczorem protokół z majowego posiedzenia FOMC sprawił, że dolar jeszcze bardziej zyskał na wartości względem większości walut z grupy G10. Po publikacji nasiliły się bowiem oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez Fed tego lata. W rezultacie kurs USD/JPY zdołał przebić na zamknięciu sesji okrągły poziom 139,00. Dzisiaj zwyżka pary walutowej jest kontynuowana.
Dolar może kontynuować aprecjację względem japońskiego jena
We wczorajszym protokole z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) znalazło się bardzo niewiele czynników pocieszających rynkowe niedźwiedzie, poza kilkoma komentarzami, że nie ma pewności, jakie dodatkowe zacieśnienie będzie konieczne.
Sam ton protokołu był dość jastrzębi – inflacja pozostała niedopuszczalnie wysoka i spowolniła wolniej niż oczekiwano. Wspominano również o niepewności co do tego, jak zaostrzenie warunków kredytowych wpłynie na gospodarkę i ceny. Wynika ona z obaw, że regionalny kryzys bankowy może jednak nie spowolnić inflacji.
– Biorąc pod uwagę, że stopy overnight w dolarze w USD wynoszą obecnie 5%, skracanie pozycji w dolarach jest kosztowną propozycją. Dopóki twarde dane ze Stanów Zjednoczonych nie potwierdzą spowolnienia, amerykańska waluta może utrzymywać zyski – napisali w swojej najnowszej nocie analitycy ING.
Wspomniane czynniki sprawiają, że rynek jest na dobrej drodze do wyceny kolejnej podwyżki o 25 pb do lipcowego posiedzenia. Doprowadziło to do dalszego odwrócenia amerykańskiej krzywej skarbowej 2-10 lat – kluczowego czynnika wspierającego dolara.
Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.
– Niższe poziomy zmienności generują większe zainteresowanie handlem carry trade i utrzymują jena japońskiego o ujemnej rentowności pod presją. Obszar 139,50 – 140,00 to dość silny opór techniczny dla USD/JPY, a przebicie powyżej tego poziomu może spowodować głębszy short-squeeze – czytamy w dalszej części komunikatu.
Dolar otrząsnął się również z wczorajszej wiadomości, że agencja Fitch umieściła amerykański dług państwowy AAA na negatywnej liście obserwacyjnej. Nie powinno to być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę bliskość daty “X” – ale jak dotąd rynki finansowe handlują tak, jakby umowa została zawarta. Może tak się nie stać, jeśli w ciągu tygodnia postępy będą niewielkie. Kurs USD/JPY powinien jednak kontynuować wzrosty przed dniem 1 czerwca.
Autor poleca również:
- Prognozy ceny złota na 2023 rok: czy dolar utrzyma notowania surowca w ryzach?
- Charles Hoskinson: Stablecoiny pomogą w realizacji wizji dot. Bitcoina
- 2 sposoby na zarobienie miliardów: Warren Buffett i Charlie Munger rozmawiają o Elonie Musku!