Naga Markets

Dolar zyskuje na wyższych rentownościach. Oczekiwania wobec FED rosnąWzmagają się oczekiwania na podwyżki stóp. W Polsce żyjemy dzisiejszą decyzją RPP, ale globalnie w centrum uwagi jest Fed. Dolar zyskuje na wzroście tych oczekiwań, ale szerokim rynkom to nie zaszkodziło.

Dolar zyskuje na wzroście oczekiwań wobec FED

Publikowane wczoraj dane makroekonomiczne nie zaskoczyły. Finalne indeksy aktywności w przemyśle pokazały ogólnie solidną koniunkturę odzwierciedlającą wysoką produkcję i zamówienia, ale jednocześnie te same problemy co do tej pory – problemy z częściami, kosztami i nowymi pracownikami. Rynek jednak niespecjalnie patrzył na dane – początek roku to zwykle napływ na rynek nowej gotówki i tym razem oznaczało to dalsze wzrosty na giełdach po obydwu stronach Atlantyku. W USA gwiazdami sesji były – nie po raz pierwszy, Tesla i Apple. Producent samochodów elektrycznych zyskiwał ponad 10% po informacjach o wyższych dostawach aut w czwartym kwartale roku, zaś kapitalizacja Apple przekroczyła 3 biliony dolarów (jest to pierwsza spółka o tak wysokiej kapitalizacji). W efekcie notowania na Wall Street wróciły w okolice ustanowionych w ostatnich dniach grudnia historycznych maksimów.Tym samym rynkom akcji nie przeszkodziły rosnące rentowności długu, które większy wpływ miały na notowania dolara (pozytywny) i złota (negatywny). Rynek spodziewa się, że Fed podniesie stopy procentowe nie później niż w kwietniu i pojawia się coraz więcej głosów, że będą to 3-4 podwyżki w tym roku.

W Polsce uwaga oczywiście skoncentrowana jest dziś na decyzji RPP – zarówno na samej zmianie stóp, jak i wytłumaczeniu, dlaczego Rada przyspieszyła posiedzenie pierwotnie planowane na 12 stycznia? Na decyzję jednak możemy czekać dość długo, a na wytłumaczenie raczej do jutra, bo na jutro na godzinę 15:00 zaplanowana jest konferencja prezesa Glapińskiego. Złoty miał niezły początek roku, zyskując do euro, ale to może się zmienić jeśli Rada nie podniesie stóp przynajmniej o 50 punktów bazowych (rynek jednak po cichu liczy na większą podwyżkę). O 8:50 euro kosztuje 4,5837 złotego, dolar 4,0623 złotego, frank 4,4183 złotego, zaś funt 5,4732 złotego.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs hrywny prognozy 2021 | akcje bml | kurs lotos | lotos akcje wykres | płatność blik co to | giełda biomed | pkobp akcje opinie |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here