Szeroki indeks siły dolara (DXY) wzrósł w marcu trzeci miesiąc z rzędu. W perspektywach Narodowego Banku Kanady Fed wydaje się być zainteresowany utrzymaniem przez dłuższy czas ujemnych realnych stóp procentowych i w tym celu w najbliższym czasie nie ograniczy luzowania ilościowego. W związku z tym ich głównym scenariuszem pozostaje spadek wartości dolara w 2021 r.
- Amerykańskie luzowanie ilościowe i ujemne realne stopy procentowe mają utrzymać warunki finansowe sprzyjające wzrostowi gospodarczemu
- Rosnący bliźniaczy deficyt USA przemawia za ponownym osłabieniem dolara w nadchodzących miesiącach
- Kurs pary EUR/USD wzrośnie do 1,24 na koniec czwartego kwartału i spadnie do 1,19 za około rok
Kurs dolara: w najbliższych miesiącach USD się osłabi – NFB
– W nadchodzących miesiącach bardziej prawdopodobne jest, że dolar amerykański będzie napędzany bardziej realnymi niż nominalnymi stopami procentowymi. Wydaje się, że Rezerwa Federalna zamierza dłużej utrzymywać ujemne realne stopy procentowe – napisano w raporcie.
Najprawdopodobniej amerykańskie luzowanie ilościowe i ujemne realne stopy procentowe będą towarzyszyły inwestorom w dającej się przewidzieć przyszłości, aby utrzymać warunki finansowe sprzyjające wzrostowi gospodarczemu.
– To tło, wraz z rosnącym bliźniaczym deficytem (na rachunku obrotów bieżących i fiskalnych), przemawia za ponownym osłabieniem dolara w nadchodzących miesiącach – dodano.
Dolar amerykański prawdopodobnie straci na wartości w 2021 r. – NFB
Analitycy z Narodowego Banku Kanady prognozują kurs pary walutowej EUR/USD na poziomie 1,24 na koniec czwartego kwartału i 1,19 za około rok.
Szeroki indeks siły dolara wzrósł w marcu trzeci miesiąc z rzędu. Ten ostatni wzrost wynikał głównie z zysków względem walut innych gospodarek rozwiniętych. Można to prawdopodobnie przypisać spekulantom zajmującym spadające pozycje na dolara po tym, jak Waszyngton zasygnalizował kolejny pakiet bodźców fiskalnych, co doprowadziło uczestników rynku do wzrostu szans na wyższe stopy procentowe w USA.
– Naszym zdaniem Fed wydaje się być zainteresowany utrzymaniem przez jakiś czas ujemnych realnych stóp procentowych i w tym celu w najbliższym czasie nie ograniczy luzowania ilościowego. Nasz scenariusz przewiduje dalszą deprecjację dolara w 2021 r. – wskazano w raporcie.

Zobacz również:
- Dolar nie utrzyma siły w II poł. 2021 r. Zyskają waluty EM i azjatyckie
- Dolar wzrasta trzeci tydzień z rzędu w oczekiwaniu na odczyt NFP