Dolar znowu traci najmocniej. Kursy walut 1 grudnia 2020 r.: euro, funt, frank i dolarPolska złotówka na początku nowego miesiąca testowała najwyższe poziomy od połowy września, oddawała jednak część wypracowanych zysków. Dolar (USD/PLN) nadal pozostaje najsłabszą walutą w gronie G8, tracąc również do PLN, a w jego ślady podąży frank szwajcarski (CHF/PLN) oraz funt szterling (GBP/PLN). W miejscu, podobnie jak podczas poprzednich sesji, pozostaje natomiast kurs euro (EUR/PLN).

  • Kursy walut we wtorek, 1 grudnia 2020 roku, kształtują się następująco: euro kosztuje 4,4799 zł, dolar 3,7435 zł, frank 4,1298 zł i funt 4,9989 zł
  • Dolar próbował w poniedziałek odbijać jednak we wtorek ponownie powraca do spadków
  • Na słabości USD zyskują waluty rynków wschodzących, w tym PLN

Dolar amerykański najsilniej tracącą walutą G8 na początku nowego miesiąca

Kurs dolara rozpoczynał bieżący tydzień od spadku poniżej poziomu 3,75 zł i testu najniższych poziomu od połowy września. Ostatecznie dzień zakończył się nad wspomnianym wsparciem, jednak we wtorek para walutowa USD/PLN ponownie powraca do spadków. W efekcie, kolejny dzień z rzędu kurs dolara jest najsilniej tracącą walutą z grona walut głównych do polskiego złotego.

Zasięg spadku osiąga 0,3%, a we wtorek za jednego dolara płaci się 3,74 zł. Jeżeli dolar ostatecznie utrzyma się poniżej wspomnianego poziomu, wtedy początek grudnia oraz końcówka roku może przebiegać pod dyktando spadków, między innymi w kierunku poziomów z sierpnia, kiedy para walutowa USD/PLN kosztowała mniej niż 3,70 zł.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Frank szwajcarski traci we wtorek 0,2%. CHF/PLN poniżej 4,15 zł

Kurs franka idzie w ślady dolara amerykańskiego i podczas wtorkowej sesji odsuwa się drugi dzień z rzędu. Po nieudanej próbie powrotu nad poziom 4,15 zł, która miała miejsce w trakcie poniedziałkowej sesji, para walutowa chfpln mocniej traciła, a spadki kontynuuje także we wtorek. Dzisiaj za jednego franka płaci się 4,12 zł, a notowania utrzymują się na wysokości tygodniowych dołków. Perspektywie technicznej niewiele ulega jednak zmianie, a frank szwajcarski nadal porusza się w pięciogroszówek kanale zmienności, którego dolnym ograniczeniem jest poziom 4,10 zł. Wybicie tego poziomu jest niezbędna, jeżeli szwajcarska waluta miałabyś silniej odczuwać się do złotówki, między innymi w kierunku poziomu 4,05 zł, gdzie przebiega strefa wsparcia tegorocznych wakacji.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Funt szterling cały czas balansuje na granicy 5 złotych

Kurs funta jednego dnia spada poniżej progu 5 zł, aby następnego ponownie powrócić nad tą psychologiczną barierę. W poniedziałek para walutowa GBP/PLN najpierw mocno spadała poniżej, testując trzytygodniowe dołki, ostatecznie kończyła jednak dzień powyżej ważnego wsparcia. Wtorek i początek nowego miesiąca przynoszą jednak powrót do spadków na funcie, który traci do polskiego złotego trochę ponad 0,1%.

W efekcie, para walutowa GBP/PLN porusza się na wysokości 4,99 zł, jednak od strony technicznej od miesiąca niewiele ulega zmianie. Tak jak w przypadku franka szwajcarskiego cena zamknięta jest w pięciogroszowym kanale zmienności, to w przypadku funta szterlinga kanał ten posiada zasięg 10 gr. Jego dolne ograniczenie wyznacza poziom 4,95 zł, natomiast górne ograniczenie poziom 5,05 zł.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro pozostaje nadal w miejscu

Notowania euro w odróżnieniu od powyżej opisywanych walut pozostają w przeciągu ostatnich dni i tygodni mało zmienne. Na początku grudnia para walutowa EUR/PLN praktycznie nie zmienia swojego kursu i konsoliduje tuż pod poziomem 4,48 zł. Ruchy na przestrzeni listopada były zamknięte pomiędzy poziomem 4,46, a poziomem 4,50 zł. Wiele wskazuje na to, że na początku grudnia sytuacja techniczna nie ulegnie większej zmianie, a zdaniem analityków i ekspertów ruch boczny powinien nadal się utrzymywać. Według aktualnych prognoz kurs euro ma zakończyć bieżący rok w okolicach obecnych wycen.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here