Naga MarketsDolar znowu coraz bardziej atrakcyjny. Duzi gracze podbijają kurs USDKurs dolara utrzymuje się na 4-miesięcznych maksimach, a duzi gracze zmniejszają swoją krótką ekspozycję na USD o ponad połową, licząc obecnie na spadki euro i jena, czy też towarowego dolara kanadyjskiego i australijskiego. MUFG przygląda się pozycjonowaniu instytucji na rynku walut G10 oraz szczepionkom i ilości zakażeń koronawirusem w różnych częściach świata oceniając ich wpływ na dalszą kondycję USD.

  • Zdaniem MUFG polski złoty obok euro znalazł się w gronie walut, które najbardziej mogą ucierpieć na wolniejszym tempie szczepień w UE
  • Duże fundusze stawiają na dolara zmniejszając swoje pozycje w innych walutach z powodu różnic pomiędzy potencjałem odbicia gospodarcze w USA i w innych częściach świata
  • Zdaniem analityków MUFG warto obserwować między innymi dalsze zachowanie pary walutowej USD/JPY

Kurs dolara: Pozycjonowanie podkreśla zmianę sentymentu do USD

Dolar amerykański kontynuje handel w pobliżu ostatnich maksimów z indeksem USD utrzymującym się powyżej 200-dniowej średniej ruchomej na poziomie około 92,600. Obecnie w dużej mierze odwrócił on straty poniesione po wynikach wyborów w USA pod koniec ubiegłego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ostatni tygodniowy raport IMM z tygodnia kończącego się 23 marca ujawnił, że zarówno zarządzający aktywami, instytucjonalni inwestorzy, jak i fundusze lewarowane nadal zmniejszają krótką ekspozycję na dolara amerykańskiego. Krótka ekspozycja funduszy lewarowanych na dolara amerykańskiego została zmniejszona o ponad połowę do zaledwie -11 703 kontraktów. Jest to najmniejsza ilość shortów w dolarze amerykańskim od tygodnia kończącego się 17 listopada.

Fundusze lewarowane otworzyły obecnie długie pozycje w dolarze amerykańskim w stosunku do dolara kanadyjskiego, euro, jena i dolara nowozelandzkiego. Największa długa pozycja dolara amerykańskiego otwarta została w stosunku do jena (-43 647 kontraktów), który zastąpił dolara amerykańskiego jako najbardziej nielubiana waluta G10.

Dynamiczne budowanie krótkich pozycji na jenie

– Krótka pozycja jena staje się coraz bardziej ekstremalna w stosunku do niedawnej historii. Jest to największa krótka pozycja jena od stycznia 2019 r., a według naszego kroczącego 2-letniego bilansu wynosi około -2,44 odchylenia standardowego poniżej średniej pozycji utrzymywanej w tym okresie. Skala krótkiego pozycjonowania jena, która została zbudowana w ostatnim czasie, sugeruje pewną ostrożność w kontynuowaniu pogoni za JPY w najbliższym czasie, ponieważ USD/JPY zbliża się do ważnego oporu na poziomie 110,00 – wyjaśniają analitycy MUFG.

Początek tygodnia na rynkach walutowych był spokojniejszy w porównaniu z zeszłym tygodniem, kiedy to turecka lira gwałtownie spadła. Nowy prezes Banku Turcji, Kavcioglu, próbował w weekend uspokoić kierunek polityki pod nowym kierownictwem. Stwierdził, że rynki nie powinny brać za pewnik, że obniży on stopy procentowe już w kwietniu na swoim pierwszym posiedzeniu. Podkreślił również, że “ściśle trzyma się” celu inflacyjnego CBRT na poziomie 5%.

Po zwolnieniu w zeszłym tygodniu byłego gubernatora Agbala oczekiwano, że ostatnia podwyżka stóp o 200 punktów bazowych do 19,00% zostanie szybko cofnięta, jako że była ona prawdopodobnie kluczowym czynnikiem powodującym dymisję. Pomimo uspokajających słów ze strony nowego prezesa, decydentom w Turcji będzie teraz o wiele trudniej odzyskać zaufanie inwestorów do liry i tureckich aktywów.

Para walutowa USD/TRY rośnie bowiem cały czas i utrzymuje się na najwyższych poziomach od listopada ubiegłego roku.

Dolar amerykański ponownie staje się atrakcyjny, twierdzi MUFG

Dolar amerykański w minionym tygodniu nadal się umacniał, pomimo cofnięcia rentowności obligacji. Rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych osiągnęła szczyt na poziomie 1,75% 18 marca i od tego czasu spadła z powrotem w kierunku 1,6%. Siła dolara amerykańskiego staje się również bardziej widoczna w stosunku do walut G10 o wyższym współczynniku beta (ryzyka), takich jak dolar australijski, dolar nowozelandzki, korona norweska i funt.

Oznacza to zmianę w stosunku do początku miesiąca, kiedy to siła dolara amerykańskiego była bardziej skoncentrowana na walutach o niskiej rentowności, takich jak euro, frank szwajcarski i jen. Sugeruje to wstępnie, że czynnikiem napędzającym notowania dolara amerykańskiego zaczyna być nie optymizm związany ze wzrostem gospodarczym w USA, a bardziej obawy o perspektywy ożywienia gospodarczego za oceanem.

Ostatnie pogorszenie nastrojów w zakresie ryzyka zbiegło się w czasie z pojawiającymi się dowodami na wzrost liczby przypadków COVID, co podważa obecny optymizm dotyczący silniejszego globalnego odbicia gospodarczego. Tygodniowa liczba nowych przypadków na świecie wzrosła do 3,96 mln z najniższego ostatnio poziomu 2,51 mln w połowie lutego.

Chociaż liczba tygodniowych zachorowań pozostaje znacznie poniżej szczytowego poziomu z połowy stycznia, wynoszącego 5,18 mln, ponowna tendencja wzrostowa jest niepokojąca. Wzrost liczby zachorowań na świecie był głównie napędzany przez Brazylię, Indie i Europę. Od połowy lutego tygodniowa liczba zachorowań w Brazylii wzrosła o około 50%, osiągając nowy rekordowy poziom 536 tys. Podobnie, liczba nowych przypadków w Indiach wzrosła ponad dwukrotnie do 373 tys., ale pozostaje znacznie poniżej szczytowego poziomu z września ubiegłego roku, wynoszącego 652 tys.

W Europie nowe przypadki wzrosły przede wszystkim we Włoszech (84 tys. do 156 tys.), Niemczech (51 tys. do 115 tys.), Francji (130 tys. do 328 tys.), na Węgrzech (11 tys. do 62 tys.) i w Polsce (39 tys. do 192 tys.). Z kolei w USA (545 tys. do 444 tys.) liczba nowych przypadków nadal spada, choć w wolniejszym tempie.

Dynamiczny wzrost zakażeń koronawirusem

– Pomimo tych niepowodzeń, pozostajemy optymistami, że gospodarka światowa będzie się nadal umacniać w nadchodzącym roku. Na początku tego roku aktywność gospodarcza nadal zaskakiwała, co sugeruje, że gospodarka światowa dostosowuje się do lepszego radzenia sobie z ograniczeniami COVID. Jesteśmy również mniej zaniepokojeni perspektywami dla dwóch głównych motorów światowego wzrostu, Chin i USA – komentuje MUFG.

Zamiast znacznie słabszego globalnego ożywienia, główne ryzyko polega na tym, że wzrost gospodarczy będzie bardziej rozbieżny pomiędzy USA a Europą. Powolne wprowadzanie szczepionek w Europie zwiększa presję na rządy, aby utrzymywały ograniczenia przez dłuższy czas, jeśli liczba przypadków COVID pozostanie podwyższona.

Oczekuje się, że wzrost liczby przypadków COVID będzie w najbliższym czasie nadal ciążył brazylijskiemu realowi, euro, węgierskiemu forintowi i polskiemu złotemu. Z drugiej strony, dolar amerykański powinien nadal zyskiwać, dopóki obawy o wzrost gospodarczy poza USA nie zaczną się zmniejszać. Jen i frank szwajcarski prawdopodobnie zyskają więcej tylko wtedy, gdy obawy o perspektywy globalnego wzrostu również się nasilą.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: internetowy kurs funta | kur euro | dj industrial | jsw notowania | kurs walut w czasie rzeczywistym |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here