Naga Markets

Dolar z mocnym ruchem. Najgorzej radzą sobie korony skandynawskie i waluty AntypodówPo rannej korekcie dolara nie pozostało wiele, był to krótkoterminowy epizod. Po południu amerykańska waluta wyraźnie zyskuje na szerokim rynku. Wsparciem dla dolara są ponowne obawy, co do fali risk-off, jaka może znów przetoczyć się przez rynki.

Notowania dolara zyskują na szerokim rynku

Rynki ponownie obawiają się, że polityka FED może zakończyć się twardym lądowaniem gospodarki. Wpływ na determinację banków centralnych może mieć ropa naftowa, gdzie OPEC+ znów rozdaje karty – droższy surowiec może importować wyższą inflację. Na Wall Street widać powrót spadków, chociaż S&P500 nie wybił się poniżej wczorajszego dołka.

Kontrast mamy dzisiaj na EURUSD po tym jak opublikowane zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego pokazały, że wśród członków tego gremium była długa dyskusja, co do tego, czy podnieść stopy o 50 punktów baz., czy o 75 punktów bazowych (co ostatecznie się stało).

Wykres dzienny FUS500
Wykres dzienny FUS500

Rynek odebrał to jako sygnał, że ECB może mieć mniejsze przekonanie, co do tzw. wyprzedzających podwyżek i być może kolejne ruchy będą już mniejsze, gdyż zwyciężą obawy przed głębszą recesją w gospodarce. EURUSD nie jest jednak dzisiaj najsłabszy na głównych układach, chociaż technicznie mamy mocne odbicie od ośmiomiesięcznej linii trendu spadkowego.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Najgorzej radzą sobie korony skandynawskie i waluty Antypodów, co potwierdza tezę o wracającej fali risk-off (ucieczki od ryzyka). Układ wykresu USDSEK nie sugeruje jednak, abyśmy mieli wybić się w tej fali na nowe szczyty.

Wykres dzienny USDSEK
Wykres dzienny USDSEK

Być może to zapowiedź dość szarpanego rynku w nadchodzących dniach. Jutro mamy dane Departamentu Pracy USA, ale być może ważniejsze będą te o amerykańskiej inflacji CPI w przyszły czwartek?

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułOANDA TMS Brokers i TOK FM zapraszają na „Codzienny podcast gospodarczy”
Następny artykułCyfrowy Polsat najsłabszym walorem indeksu WIG20
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here