Naga MarketsDolar z kontynuacją słabości. Kurs USD technicznie na parach EUR/USD oraz GBP/USDGorsze nastroje na rynkach akcji (przez statystyki dotyczące koronawirusa) nieco szkodzą dolarowi. Wczoraj rozpoczęło się procedowanie programu fiskalnego w Kongresie – został on przyjęty przez Senat, a jutro zajmie się nim Izba Reprezentantów. W obszarze ryzykownych walut na gorszym sentymencie globalnym próbuje korzystać jen.


Dzisiaj w centrum uwagi w temacie makro mamy dwa tematy – posiedzenie Banku Anglii o godz. 13:00 (pytanie, czy wniesie coś nowego w obecnej sytuacji?), oraz cotygodniowe dane z rynku pracy w USA o godz. 13:30, które mogą być szokujące i ustawić nastroje na otwarciu Wall Street i zarazem wokół dolara.

Kurs dolara będzie kontynuował słabość?

Cotygodniowe dane z USA pokazujące liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z reguły mało istotne, teraz mogą okazać się kluczowe, gdyż będą takim swoistym, pierwszym gospodarczym flashem, który zobrazuje nową rzeczywistość, jaką przyniósł nam COVID-19. Rozstrzał prognoz jest ogromny – od 1 mln wniosków, aż do 4 mln. Oczywiście interpretacja jest na zasadzie im więcej, tym gorzej, chociaż tak naprawdę zmiany na rynku pracy będą dopiero postępować (czyli, że jak dzisiaj będzie lepiej, to za tydzień najpewniej będzie już gorzej).

Jak na tym tle zachowają się rynki? Dolar jest dzisiaj słabszy, chociaż gorzej zachowują się giełdy (zazwyczaj korelacja była odwrotna). Informacje nt. procesowanego w Kongresie pakietu fiskalnego mają mniejsze znaczenie, także ze względu na zbliżający się weekend, który może przynieść negatywne niespodzianki w statystykach COVID-19 dla USA (rośnie ryzyko, że wskoczą na pierwsze miejsce przed Chiny i Włochy).

Widoczną teraz słabość USD wiąże się też ze wspominanymi danymi dla amerykańskiego rynku pracy o godz. 13:30. Niewykluczone jednak, że odczyty (jakiekolwiek by dzisiaj nie były) zostały już zdyskontowane i ta publikacja nie doprowadzi do kontynuacji tak wyraźnej tendencji osłabienia dolara, jaka ma miejsce w ostatnich godzinach.

Kurs euro: EUR/USD ciągnie w górę

Słabość dolara widoczna jest na wielu relacjach, w tym także z euro. I to jest główny wątek pchający notowania EURUSD w górę (raczej trudno o wskazanie jakichś nowych pozytywnych informacji ze strefy euro). Technicznie za pozytywny należy uznać fakt złamania kolejnego ważnego oporu (po 1,0777 dwa dni temu, dzisiaj wyraźnie pokonany został rejon 1,0884, a także doszło do naruszenia rejonu 1,0925 (dołki z września ub.r.). Teoretycznie psychologiczną barierą jest rejon 1,10, ale wiele będzie zależeć od interpretacji danych z USA o godz. 13:30, a także dalszych informacji, co do przebiegu COVID-19.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Kurs funta: GBP/USD i trudny rejon 1,1957-1,2013

Dzisiejsze naruszenie oporu przy 1,1932, który był już testowany w miniony piątek, nie okazało się trwałe. Ten poziom bazuje na dawnym minimum z 2016 r. Kolejny ważny rejon to strefa 1,1957-1,2013 oparta o dołki z sierpnia i września ub.r. i jej naruszenie może nie być łatwe. Dzisiaj o godz. 13:00 mamy komunikat po posiedzeniu Banku Anglii – po ostatnich nadzwyczajnych działaniach w postaci cięć stóp i przywrócenia programu QE, raczej nie powinniśmy zobaczyć jakichś nowych posunięć (w każdym razie jeszcze nie teraz).

Niemniej BOE może rozrysować pesymistyczny scenariusz dla gospodarki na kolejne miesiące, a to przynajmniej w krótkim okresie, raczej nie wesprze funta.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Czy można wskazać jakieś krótkoterminowe wsparcie? Tak – może być to rejon 1,1770-90.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here