Naga MarketsW piątek dolar znacznie zyskiwał na szerokim rynku. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • “Gołębie” komentarze szefa Rezerwy Federalnej przypasowały globalnym rynkom
  • Na Wall Street indeksy ustanowiły nowe szczyty, ale dynamika ruchu była niewielka
  • Słabsze nastroje widać w Azji po tym, jak inflacja PPI w Chinach wypadła w marcu powyżej oczekiwań (4,4 proc. r/r)

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i dolara (EUR/USD) – kolejna próba z wyjściem ponad 1,19

W piątek dolar odbijał na szerokim rynku, chociaż w czwartek jeszcze nieco tracił w ślad podbiciem indeksów na Wall Street w stronę nowych szczytów – kontrakty na S&P500 na chwilę naruszyły poziom 4100 pkt. – oraz spadkiem rentowności amerykańskich obligacji (dla papierów 10-letnich zjechaliśmy do 1,62 proc. Wpływ na to miały słowa szefa FED, którego “gołębie” komentarze akurat przypasowały rynkom.

Tyle, że Jerome Powell nie powiedział nic nowego – bronił dotychczasowej polityki podkreślając, że obserwowane przyspieszenie inflacji jest zjawiskiem przejściowym, a FED musi wspierać ożywienie gospodarcze. Dodał jednak, że gdyby miało być inaczej, to FED ma narzędzia pozwalające mu kontrolować inflację – powiedział analityk BOŚ.

Rentowności powróciły w okolice 1,67 proc., wymazując cały czwartkowy spadek (dla papierów 10-letnich). Może być to sygnał, że obserwowany w ostatnich dniach ich spadek mógł być tylko krótką korektą. Biorąc pod uwagę to, że wątek podwyżki podatków może się ciągnąć za sprawą politycznych uwarunkowań, inwestorzy za chwilę będą musieli liczyć sie z tym, że zapowiadane wydatki infrastrukturalne prezydenta Bidena zostaną okupione wyższym deficytem. Będzie to argument za dalszymi zwyżkami rentowności, ale nie koniecznie silnym dolarem. Tym samym korelacja będzie zerwana, chociaż nie zobaczymy tego od razu – ten proces nieco potrwa.

Na Wall Street indeksy ustanowiły nowe szczyty, ale dynamika ruchu była niewielka. Tak zwane wzrosty “na siłę” są później szybko korygowane. Kontrakty na indeks S&P500 osuwały się w dół po tym, jak w nocy ustanowiły szczyt przy 4101,90.

Słabsze nastroje widać w Azji po tym, jak inflacja PPI w Chinach wypadła w marcu powyżej oczekiwań (4,4 proc. r/r), co może nasilać obawy, co do ewentualnych działań decydentów w Ludowym Banku Chin. To jednak tłumaczy też dlaczego juan nie jest dzisiaj nazbyt słaby – dodał.

Jeżeli rentowności obligacji będą dalej podbijać w górę, a Wall Street osunie się w dół (kluczowy techniczny poziom na S&P500 mogący prowokować do większej korekty to rejon 4072 pkt.), to dolar może pozostać silny. W grupie najsłabszych walut są dzisiaj Antypody (co potwierdza też ich kiepską pozycję w ostatnich dniach), oraz korona norweska, dolar kanadyjski, oraz funt.

W czwartek po południu notowania EURUSD ponownie znalazły się ponad poziomem 1,19, co można tłumaczyć ciekawymi z punktu podejścia wobec działań wokół rentowności obligacji zapiskami z marcowego posiedzenia EBC. Później wybity został jeszcze szczyt ze środy przy 1,1913 – nowy to 1,1926 – za sprawą “gołębiego” wystąpienia Powella, które zaważyło na dolarze.

Strategiczny rejon 1,1950 nie został jednak osiągnięty. I być może przyjdzie nam na to zaczekać, gdyż notowania EURUSD znów zjechały poniżej 1,19. Przedstawiony wczoraj po południu scenariusz cofnięcia w stronę kluczowego wsparcia przy 1,1834 może zacząć być realizowany, choć będzie to domena pierwszej połowy przyszłego tygodnia. Podbicie rentowności obligacji i cofnięcie się indeksów na Wall Street, mogą dać impuls do korekty ostatnich spadków dolara na wielu układach – podsumował.

Zobacz również inne audycje:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro w czasie rzeczywistym | sp 500 notowania | kursu funta | btc prognozy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here