Naga MarketsOd końca marca euro (EUR) umocniło się o około 4% w stosunku do dolara (USD). Główna para walutowa EUR/USD oscyluje obecnie w okolicach 1,22, poziomu, który został odnotowany na początku 2021 roku. Pomimo niedawnego umocnienia ekonomiści z Capital Economics nadal uważają, że euro osłabi się w stosunku do dolara w tym roku. Prognozują spadek „edka” do poziomu 1,15 na koniec roku.

Kurs euro (EUR/USD) spadnie w kierunku 1,15 do końca roku – CE

Nasz pogląd zakłada, że EBC będzie utrzymywał bardzo łagodne ustawienia polityki przez kilka najbliższych lat. Rynki finansowe dyskontują teraz podwyżki stóp EBC rozpoczynające się w pierwszej połowie 2023 r. – znacznie wcześniej niż prognozujemy. Podstawowa dynamika wzrostu i inflacji jest w Europie znacznie słabsza niż w USA. W związku z tym uważamy, że EBC nie osiągnie swojego celu inflacyjnego w sposób trwały lub podniesie stopy dopiero znacznie później w obecnej dekadzie – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W najbliższym czasie jest również mało prawdopodobne, aby EBC z zadowoleniem przyjął dalszą presję wzrostową na euro i na długoterminowe rentowności obligacji strefy euro. W szczególności wzrost spreadów między rentownościami niemieckich i „peryferyjnych” obligacji skarbowych w ostatnich tygodniach może spowodować przynajmniej pewien sprzeciw wśród decydentów.

Uważamy również, że Fed podniesie stopy nieco później niż obecnie jest to dyskontowane na rynkach pieniężnych. Spodziewamy się pierwszej podwyżki w drugiej połowie 2023 r., mniej więcej dwa kwartały później niż obecnie zakłada konsensus rynkowy – dodano.

Co ważniejsze, inwestorzy CE prognozują, że gospodarka amerykańska powróci w tym roku do poziomów sprzed lockdownu, podczas gdy strefa euro nie zrobi tego przez długi czas. Uważają również, że bazowa presja inflacyjna w USA jest znacznie silniejsza i trwalsza niż w Europie, a inflacja bazowa w USA pozostanie powyżej 2% nawet po przejściowych efektach związanych z wygaśnięciem obostrzeń.

W rezultacie spodziewamy się, że rentowności obligacji długoterminowych w USA wkrótce wznowią trend wzrostowy. Podtrzymujemy naszą prognozę na koniec roku dla kursu EUR/USD na poziomie 1,15. Naszym zdaniem połączenie lepszych wyników gospodarczych w USA, silniejsza presja cenowa w tym kraju oraz względne tempo normalizacji polityki Fed i EBC – wszystko to wskazuje na silniejszego dolara – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji pkn orlen | plus500 | kurs huf | s&p 500 index | kryptowaluty | kurs pkobp | indeks dow jones |


Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here