Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

Widmo zbliżającej się globalnej recesji, wojna handlowa na linii USA i Chiny, niespełna dwa miesiące do granicznej daty Brexitu oraz brak porozumienia w tej sprawie i wreszcie zaplanowane na październik wybory powszechne w Polsce powodują, że złotówka nie cieszy się popularnością wśród zagranicznych inwestorów, podobnie jak szereg innych walut wschodzących. Zamiast nich rynek stawia na bezpieczne przystanie takie jak jen i złoto oraz na dolara. W efekcie sierpień był najgorszym miesiącem złotego od niemal 3 lat. Sytuację PLN w siedemnastym odcinku programu Artyści Rynków, którego prowadzącym jest znany z Polsat News redaktor Jacek Brzeski, omawiają analitycy CMC Markets.


Spadki złotego wyglądają niebezpiecznie, twierdzi Wardyn. Indeks złotego najniżej od 2017 r.

Jeszcze do niedawna słabość polskiego złotego opierała się atakom funta, jednak w drugiej połowie sierpnia PLN zaczął wypadać niekorzystnie również w stosunku do GBP. Zdaniem Łukasza Wardyna, dyrektora CMC Markets na Europę Wschodnią, najlepszym wskaźnikiem kondycji złotego i tego gdzie może dalej zmierzać jest obecnie indeks PLN mierzący jego relatywną wartość do ważonego koszyka walut:

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeks PLN na wykresie tygodniowym znajduje się najniżej od ponad dwóch lat
Indeks PLN na wykresie tygodniowym znajduje się najniżej od ponad dwóch lat

„W latach 2019-2012 indeks złotego rysował wyraźną linię wsparcia, na której indeks się zatrzymywał. W kolejnych latach została przebita i w okresie 2015-2018 miejsce miały wzrosty przy balansowaniu w okolicach wspomnianej linii. Teraz nastąpiło odbicie od niej, idziemy mocno w dół i zaczyna wyglądać to coraz bardziej niebezpiecznie” – tłumaczy na antenie Comparic24.tv Wardyn.

Trend spadkowy złotego ma coraz większy impet, jednak od strony polskiej gospodarki, która przyciąga zagraniczne firmy i inwestorów niskimi kosztami usług, produktów i prowadzenia działalności, rynek rodzimy staje się jeszcze bardziej atrakcyjny, podobnie jak sam eksport. Powinno to przełożyć się na większą ilość inwestycji w kluczowych sektorach wytwórczych, co z kolei wzmocni kondycję ekonomii i samego złotego w dłuższym terminie.

Kurs euro musiałby pokonać 4,50 zł, aby sytuacja PLN stała się bardzo napięta

Chociaż sytuacja polskiego złotego jest obecnie niebezpieczna, to do „tragedii” rynkowej zdaniem przedstawicieli CMC Markets jeszcze sporo brakuje. EURPLN musiałby pokonać najpierw poziom 4,50 zł, przy którym ostatni raz znajdował się w listopadzie 2011 roku. Do jego osiągnięcia brakuje cały czas kilkunastu groszy, a inwestorzy raczej zastanawiają się co dalej zrobi kurs dolara i franka – czy temu pierwszemu uda się wybić barierę 4 złotych, a czy ten drugi się nad nią utrzyma.

Kurs euro nadal bardzo mocny do złotego. EURPLN D1
Kurs euro nadal bardzo mocny do złotego. EURPLN D1

„Trend jest ewidentny i pomimo tego, że mieliśmy uspokojenie na rynkach akcji, nie zrobiło to wrażenia na złotym i nadal brakuje wyraźniejszego popytu. Złotemu nie pomagają również zapowiedzi nowego budżetu na 2020 rok, w związku z czym kurs dolara może realnie pokonać granicę 4 złotych w przeciągu kolejnych tygodni” – tłumaczy Łukasz Wardyn.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here