Naga MarketsDolar zbliża się do trzyletnich minimów, gdy Joe Biden ma rozpocząć prezydencję w środę. Indeks dolara (DXY) spada w tym tygodniu, gdy zeznania Janet Yellen w Senacie przypomniały o trwającej erze niskich stóp procentowych i potrzebie gigantycznych wydatków. Kurs DXY oscyluje w środę nieco powyżej poziomu 90,40.

  • Rynki potraktowały komentarze Yellen jako zielone światło do ponownego postawienia zakładu przeciwko dolarowi
  • Na słabości dolara skorzystają waluty procykliczne, takie jak euro, waluty będące producentami towarów i funt brytyjski
  • Fundusze hedgingowe zwiększyły pozycje krótkie na dolarze netto do najwyższego poziomu od prawie trzech lat

Kurs dolara (USD) blisko minimów z 2018 roku

Wzrosy „greenbacka” na początku 2021 roku denerwowały wielu inwestorów, biorąc pod uwagę, że krótka pozycja na USD była jedną z najpopularniejszych transakcji w ostatnich miesiącach. Rynki potraktowały komentarze Yellen jako zielone światło do ponownego postawienia zakładu przeciwko dolarowi. W ocenie ekspertów za tym scenariuszem przemawiają:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Gołębie stanowisko Rezerwy Federalnej;
  • Więcej bodźców fiskalnych;
  • Zmniejszenie ekspozycji inwestorów na aktywa USA.

Chociaż administracja Bidena może nie zabiegać konkretnie o słabszego dolara, prawdopodobna jest jego dalsza deprecjacja. Oczekujemy, że skorzystają na tym waluty procykliczne, takie jak euro, waluty będące producentami towarów i funt brytyjski – napisał Mark Haefele, dyrektor ds. Inwestycji w UBS Global Wealth Management.

Ryzykowniejsze waluty były jednymi z najlepiej radzących sobie w środę, na czele z dolarem australijskim, a funt szterling osiągnął najwyższy poziom od maja 2018 r.

Tymczasem wskaźnik siły dolara spadł o ponad 5% w zeszłym roku. Fundusze hedgingowe już zwiększyły pozycje krótkie na dolarze netto do najwyższego poziomu od prawie trzech lat w tygodniu poprzedzającym 12 stycznia, wynika z danych Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi.

fpmarkets

Kurs dolara (USD) będzie kontynuował spadek w 2021 roku

Rynki niemal jednogłośnie oczekują słabszego dolara w czasie, gdy Citigroup prognozuje w tym roku spadek o 20%, a Morgan Stanley przygotowuje się do spadku o 10%. Przeciwnicy postrzegają większe wydatki i znoszenie lockdownów jako pomoc w poprawie perspektyw wzrostu w USA i ostatecznie zwiększeniu wartości dolara.

To był trudny początek roku dla walut G10, ponieważ preferowane przez rynek transakcje nie przyniosły póki co efektów. Yellen pozostawia przekonujący i zdecydowany gołębi ślad na rynkach, wspierając maksymalnie luźną politykę. Powinno to zachęcić do dalszych spadków na dolarze amerykańskim, biorąc pod uwagę pogląd, że polityka monetarna i fiskalna śpiewają do tego samego hymnu – podsumował Stephen Innes, strateg w Axi.

Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones notowania | notowania pkn orlen | dolar usd kurs | s&p500 notowania | giełda prognozy | ropa kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here