Naga Markets

Dane z USA i komentarze decydentów Fed podtrzymują siłę dolara amerykańskiego (USD). Jednocześnie geopolityka i doniesienia, że Chiny przygotowują się do zwiększenia wsparcia dla Rosji zmniejszają szanse na ożywienie globalnego handlu w 2023 r. Luty i marzec to sezonowo silne miesiące dla dolara, a 4,50% oprocentowanie depozytów jednodniowych może utrzymać wsparcie „greenbacka” nieco dłużej, podkreślają eksperci z ING Banku. Jego indeks wzrasta czwartą sesję z rzędu w okolice 104,70.

Kurs USD: Siła dolara to nie tylko Fed

Zgodnie z oczekiwaniami rynków główna narracja w 2023 r. miała dotyczyć dezinflacji w USA, ponownego otwarcia Chin i odgrywania głównej roli przez USD/Azję w szerokim spadku dolara. W ocenie ekspertów tak się może jednak nie stać, ponieważ:  • Nadwyżki handlowe w Azji mogą być trudniejsze do osiągnięcia, biorąc pod uwagę spowolnienie w Europie i Stanach Zjednoczonych;
  • Geopolityka wkradająca się w decyzje inwestycyjne.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Na przykład doniesienia z nocy sugerują, że Chiny mogą przygotowywać się do zwiększenia poparcia dla Rosji, zgodnie z ostatnimi doniesieniami z Waszyngtonu. Obawa przed eskalacją amerykańskich sankcji może skłaniać inwestorów do ponownej wyceny niektórych posiadanych inwestycji pod kątem geopolitycznym – napisano w raporcie.

Dzieje się to w okresie roku, kiedy dolar jest sezonowo silny (luty i marzec), a 4,50% depozyty jednodniowe w dolarach są wysoce atrakcyjne. Pomijając geopolitykę, wczorajsza rewizja PKB w USA za czwarty kwartał pokazała, że deflator bazowy skorygowano do 4,3% w ujęciu rocznym, z pierwotnie podanych 3,9%, a dziś styczniowy deflator bazowy PCE powinien wynieść 0,4% miesiąc do miesiąca.

Innymi słowy, narracja o dezinflacji w USA/niedźwiedzim dolarze znajdzie niewielkie wsparcie w dzisiejszych danych. Wygląda na to, że indeks dolara DXY może nadal naciskać na poziom 105,00. Jeśli kurs USD/CNH wróci do 7,00 w wyniku geopolityki, możemy obserwować wzrost do 105,60/106,00 na DXY – podsumowano.

AVA Trade
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zgodnie z oczekiwaniami wczorajszy zapis dyskusji z lutowego posiedzenia FOMC umocnił dolara. Wybicie trwającej do początku lutego konsolidacji sprawiło, że analitycy Cinkciarz.pl dostrzegają przestrzeń do dalszych spadków EUR/USD, które mogą sprawić, że na koniec marca eurodolar zamelduje w okolicy wsparcia 1,05.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCEO Circle zgadza się z kontrowersyjną propozycją SEC ws. regulacji kryptowalut
Następny artykułW Polsce znów rośnie bezrobocie. Turcja dąży do katastrofy gospodarczej
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.