Naga MarketsDolar wciąż w modzie. Kurs EUR/USD znajduje się aktualnie w rejonie 1,17Dolar amerykański zdaje się umacniać trzeci dzień z rzędu. Notowania kontraktu terminowego na indeksie dolara wzrosły powyżej 93 pkt, utrzymując się na blisko 4-miesięcznych maksimach.

Dolar amerykański zyskuje względem większości walut już kolejny dzień

Wydaje się, że popyt na bezpieczne aktywa utrzymywał się na wysokim poziomie w obliczu obaw o wpływ gwałtownego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 na świecie. Ostatnio wśród zakażeń dominuje mutacja Delta.Dolar amerykański zdaje się drożeć od połowy czerwca, gdy po ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej doszło do gwałtownej podwyżki prognoz inflacji na ten rok i przyspieszenia terminu podwyżki stóp procentowych.

Jerome Powell, Szef Fed, łagodził po tym sytuację, mówiąc, że Fed nie spieszy się z rozpoczęciem taperingu, ponieważ jest jeszcze daleko od osiągnięcia zadowalającej sytuacji gospodarczej. Mimo tych wypowiedzi, przy braku dalszych katalizatorów i nastrojach risk-off rozprzestrzeniających się wśród globalnych inwestorów, dolar może mieć pole do dalszej aprecjacji.

Należy zwrócić uwagę także na pozycjonowanie inwestorów na kontraktach na dolara amerykańskiego. Na początku 2021 r. inwestorzy niekomercyjni (spekulanci) utrzymywali blisko -15 tys. pozycji długich netto przy kontrakcie na poziomie 89 pkt. Pod koniec maja 2021 r., gdy kontrakt znajdował się ponownie przy 89 pkt, pozycje długie netto wzrosły do 2780. Z kolei wg stanu na 13 lipca, gdy kontrakt znalazł się przy 92 pkt, pozycje długie netto wzrosły do ponad 11 tys., co oznacza największą przewagę pozycji długich nad krótkimi od maja 2020 r., według raportu COT publikowanego przez komisję CFTC.

Powyższe może mieć wpływ na wiele rynków, ale przede wszystkim na rynek walutowy i chociażby kurs głównej pary EUR/USD. Tutaj też od dłuższego czasu, bo od wakacji 2020 r., zaczęły pojawiać się sygnały ostrzegawcze przed nadmiernym umocnieniem euro. Nie dość, że Europejski Bank Centralny otwarcie deklarował, że kurs EUR/USD powyżej 1,23- ,24 mu nie odpowiada, to jeszcze rosną szanse na prowadzenie bardzo luźnej polityki monetarnej przez najbliższe lata. W rezultacie aktualnie kurs EUR/USD znajduje się w rejonie 1,17 USD i może mieć potencjalnie otwartą drogę nawet w stronę poziomów z marca 2020 r., czyli okolic 1,1200.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania funta | grupa lotos akcje | cmc markets | bitcoin prognozy | akcje celon | celon kurs | akcje dino |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here