Naga MarketsDonald Trump nieoczekiwanie ponownie chce rozmawiać z Demokratami nt. szerokiego pakietu fiskalnego, gdyż zaskoczyła go negatywna reakcja rynków. Co z kursem dolara, euro, funta, złotego i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Bardzo mocne pod koniec tygodnia były ZAR, RUB, czy MXN co pokazuje powrót spekulacyjnego kapitału na rynki EM
  • Nad euro zaczynają ciążyć doniesienia o trudnych rozmowach dotyczących unijnego budżetu
  • Na funcie rośnie niepewność, co do tego, czy w tym miesiącu uda się w ogóle coś ustalić w temacie nowej umowy handlowej UK-EU

Dolar (USD) oddaje pola po silnym umocnieniu w środę

Te doniesienia stały się motorem do zwyżek na Wall Street w czwartek wieczorem, a tryb risk-off uderzył w dolara i inne bezpieczne waluty. W silnym gronie znalazł się w piątek chiński juan, który został wsparty przez lepszy od oczekiwanego odczyt indeksu PMI Caixin dla usług (we wrześniu wzrósł do 54,8 pkt.), a także pozytywne otwarcie się giełdy w Szanghaju po dłuższej przerwie.

Bardzo mocne pod koniec tygodnia były ZAR, RUB, czy MXN co pokazuje powrót spekulacyjnego kapitału na rynki EM, który być może próbuje jeszcze “coś wycisnąć” przed być może trudną jesienią. Uwagę zwraca ignorowanie przez rynki informacji o rekordowym wzroście zakażeń COVID-19 na świecie – oznajmił ekspert BOŚ.

Mniej zyskiwały w piątek waluty europejskie. Nad euro zaczynają ciążyć doniesienia o trudnych rozmowach dotyczących unijnego budżetu i pakietu ratunkowego (wczorajsze rozmowy polityków pod przewodnictwem niemieckiej prezydencji w UE zostały przerwane), a na funcie rośnie niepewność, co do tego, czy w tym miesiącu uda się w ogóle coś ustalić w temacie nowej umowy handlowej UK-EU.

W czwartek szef unijnych negocjatorów określił termin 15 października jako nierealny, a w temacie spornej kwestii dotyczącej rybołóstwa dodał, że UE nie zgodzi się na żaden kompromis. Na tym wszystkim kładą się też słabe dane makro z Wielkiej Brytanii, które poznaliśmy w piątek – produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła zaledwie o 0,3 proc. m/m, a miesięczny PKB za ten okres o 2,1 proc. m/m – dodał.

Koniec tygodnia przyniósł ucieczkę inwestorów od dolara, który traci nawet w relacjach z jenem i frankiem. Na rynku nie ma nowych informacji, inwestorzy bazują na starych tematach dotyczących powrotu spekulacji nt. pakietu fiskalnego w USA, oraz tzw. niebieskiej fali.

Na EURUSD mamy przełamanie 1,18, co potwierdza koncepcję, że jesteśmy na drodze do ponownego testowania okolic 1,19-1,20. Ponownie w gronie najmocniejszych walut znalazła się korona norweska, wczorajsze straty po “gołębich” doniesieniach z RBNZ odrabia też NZD – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here