Naga MarketsDolar w dół podczas święta USA. Kurs funta (GBP/USD) i euro (EUR/USD)W piątek rano rynek martwił się ogłoszeniem 5-dniowego lockdownu w jednym ze stanów Australii, co mogłoby być dowodem na większą ostrożność części decydentów, co do podejmowania decyzji w kwestii odmrażania gospodarek, a dzisiaj zupełnie odwrotnie – cieszy się ze spadającej liczby nowych przypadków w USA, oraz rekordowych (co nie jest aż takim zaskoczeniem) wyników szczepień w Wielkiej Brytanii. Ignorowana jest nerwowa atmosfera w UE, gdzie Niemcy oskarżają Komisję Europejską o złe zarządzanie procesem szczepień i wprowadzają kontrole drogowe na granicy z Austrią i Czechami, a sami Czesi ogłaszają dwutygodniowy stan wyjątkowy.

Kurs dolara powraca w poniedziałek do spadków. W USA dzień bez handlu

Równie podwójną interpretację mamy w przypadku zachowania się dolara, oraz rynku amerykańskiego długu. Rentowności 10-letnich obligacji powróciły na notowane tydzień temu maksima przy 1,20 proc., ale amerykańska waluta zdaje się podążać bardziej za sentymentem na globalnych rynkach akcji, chociaż te działają dzisiaj z połowie zepsutym kompasem (wyłączone z handlu są USA, Kanada, oraz Chiny).

Te artykuły również Cię zainteresują
W ostatnich dniach dolar mniej reagował na zmiany na wspomnianych US-treasuries, co jednak można było tłumaczyć potencjalnie dużym nawisem krótkich pozycji w dolarze, co raczej powinno zniechęcać do dalszego rozgrywania trybu risk-on przeciwko USD.

Co dalej? Specyfika na wpół świątecznego poniedziałku utrudnia interpretacje. Poczekajmy na jutrzejszy powrót Amerykanów na rynki. A jeżeli już o USA mowa, to podobną mnogość interpretacji można zastosować do ostatniej decyzji Senatu po raz kolejny blokującej impeachment Trumpa. W efekcie Partia Republikańska pokazała, że nie potrafi postawić grubej kreski i być może wpędzi ją to na dłuższy czas w polityczny niebyt z korzyścią dla Demokratów Bidena.

Kurs funta (GBP/USD) – na fali wznoszącej

W zeszłym tygodniu zwracałem uwagę, że funt ma spore szanse osiągnąć największe benefity z obecnej sytuacji na rynkach, czyli słabszego dolara. Mało “gołębi” Bank Anglii, oraz świetne tempo szczepień, a teraz też zapowiedzi publikacji mapy drogowej odmrażania gospodarki (22 lutego) sprawiają, że rynek łatwo ignoruje gorsze informacje dotyczące bieżącej sytuacji makro, a także problemy wynikające z Brexitu.

Wykres dzienny GBPUSD

Funt w relacji do dolara znalazł się dzisiaj na nowych lokalnych szczytach w tym roku, ale i też dobrze radzi sobie w relacjach z innymi walutami. W przypadku GBPUSD psychologiczna bariera to 1,40, ale techniczne opory to dopiero okolice 1,42-1,4350 w postaci szczytów sprzed trzech lat.

Kurs euro (EUR/USD) – rosnące prawdopodobieństwo kolejnej fali wzrostowej

Po kilku dniach postoju wokół oporu 1,2135 rynek zaczyna ruszać w górę. Pozytywny sentyment na globalnych rynkach, lepsze wieści z Włoch, a także sygnały techniczne płynące z dziennego oscylatora RSI9 – to wszystko daje przesłanki za szybkim testem okolic ważnego oporu przy 1,2176 i rosnące prawdopodobieństwo jego wybicia. Wtedy mielibyśmy otwartą drogę w stronę szczytu z początku stycznia przy 1,2360.

Wykres dzienny EURUSD

W kalendarzu mamy dzisiaj publikację danych nt. dynamiki produkcji przemysłowej w strefie euro, oraz bilansie w handlu zagranicznym za grudzień, ale ważniejsze mogą okazać się jutrzejsze odczyty PKB za IV kwartał (rewizja), oraz indeks nastrojów ZEW z Niemiec.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here