Naga MarketsDoniesienia o tym, jakoby chińskie, państwowe spółki miały wstrzymać import soi, oraz wieprzowiny z USA wprowadzają nerwowość na rynki, bo mogą oznaczać, że Pekin idzie w stronę zerwania zawartego w styczniu porozumienia handlowego z Amerykanami.

Wciąż niepewna sytuacja na linii USA-Chiny

Wygląda na to, że zwycięża skrzydło, które od pewnego czasu twierdzi, że umowa jest niekorzystna dla Chin i wymaga renegocjacji. Tymczasem Donald Trump od dawna powtarzał, że ta nie jest możliwa, chociaż dodawał, że też nie jest zadowolony z umowy. Co teraz?

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeżeli ruch Pekinu jest odpowiedzią za ostatnie działania USA wymierzone w Huawei i inne spółki technologiczne, zwiększenie nadzoru nad chińskimi podmiotami notowanymi na amerykańskich giełdach, oraz utratę gospodarczych przywilejów przez Hong Kong, to jest to już “strzelanie z armaty”. Tymczasem inwestorzy zdaje się, że oczekiwali, że zwycięży jednak gospodarczy pragmatyzm…

Chińczycy stawiają administrację USA w trudnej sytuacji, niejako wymuszając na USA dalsze reakcje. Sielanka widoczna na rynkach w maju dobiegła chyba do końca.

Dodatkową nerwowość mogą nieść ze sobą informacje nt. przebiegu pandemii COVID-19 w kontekście ostatnich zamieszek w kilkunastu miastach w USA podczas których raczej nie zachowywano zasad dystansowania społecznego…

Dzisiaj widoczne było drugie podejście na widoczny opór z końca marca b.r. przy 1,1146. Pierwsze mieliśmy w piątek, po czym notowania cofnęły się w stronę 1,11.

Dzisiejsze doprowadziło jednak do chwilowego naruszenia w/w poziomu – nowy szczyt wypadł przy 1,1152. Widoczne cofnięcie w dół, może już jednak zapowiadać większą korektę – jeżeli powrócimy poniżej 1,11, to celem staną się okolice 1,10.

Motorem do umocnienia się dolara może być wzrost awersji do ryzyka, jeżeli spekulacje na temat działań Pekinu pójdą w stronę faktycznego zerwania umowy handlowej z USA. Dzisiejsze odczyty indeksów PMI/ISM nie mają chyba większego znaczenia.

GBPUSD wykorzystał optymizm podczas handlu w Azji do wyjścia ponad 1,24. Spekulacje odnośnie posunięć Chin ws. amerykańskiej soi, oraz wieprzowiny sprowadziły notowania poniżej tego poziomu. Co dalej?

Wykres dzienny GBPUSD

Mamy ciekawy układ techniczny z ważnymi poziomami 1,2392 i 1,2362. Naruszenie w dół tego drugiego, będzie sygnałem do zakończenia struktury wzrostowej zapoczątkowanej 18 maja i potwierdzonej 26 maja. Awersja do ryzyka, jeżeli powróci na rynki, to nie będzie sprzyjać funtowi, dla którego obciążeniem będzie też wątek Brexitu.

Do końca czerwca rząd premiera Johnsona powinien złożyć wniosek do UE, jeżeli poważnie myśli o wydłużeniu tzw. okresu przejściowego. Inaczej od 1 lipca zegar zacznie już ostatecznie odliczać moment do finalnego rozwodu z początkiem 2021 r. A gdzie nowa umowa handlowa z UE?

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here