Naga MarketsKurs funta (GBP) był numerem jeden, kurs dolara (USD) spadał 4. sesję z rzędu w poniedziałekPo wczorajszym spadku na amerykańskich giełdach, rynki ustabilizowały się w ciągu nocy, przy czym europejskie kontrakty terminowe wskazywały jedynie na niewielki spadek, a dolar uległ dalszej deprecjacji. Utrzymujące się obostrzenia pozostają głównym ryzykiem w najbliższym czasie, jak miało to miejsce w drugiej połowie 2020 r., uważają zgodnie analitycy ING Banku. Mimo to rynek nadal koncentruje się na ostatecznym ożywieniu gospodarczym na świecie nawet, jeśli odbicie może nastąpić nieco później niż początkowo oczekiwano – szczególnie w Europie.

  • Bodźce fiskalne w USA utrzymają wsparcie dla ryzykownych aktywów osłabiając dolara
  • Słaba dynamika dolara pozostaje głównym motorem napędowym wzrostów EUR/USD
  • W tym roku najprawdopodobniej wszystkie waluty CEE wzrosną w stosunku do dolara

USD: Kurs dolara spada no Nowym Roku. Wybory w Georgii

Obecnie uwaga skupia się wyłącznie na drugich wyborach na dwa mandaty w Senacie z stanie Georgia. Sondaże w niewielkim stopniu faworyzują zwycięstwo Demokratów, ale biorąc pod uwagę margines błędu w wyborach, wyścig nadal toczy się łeb w łeb.

Te artykuły również Cię zainteresują
O ile ewentualne zwycięstwo Demokratów mogłoby wzbudzić obawy co do większej liczby regulacji, przynajmniej w nadchodzących miesiącach można to zrównoważyć oczekiwaniami dotyczącymi większych bodźców fiskalnych. Poprzedzałyby możliwe podwyżki podatków i środki regulacyjne, a tym samym utrzymałyby wsparcie aktywów ryzykownych i osłabienie dolara w nadchodzących miesiącach – napisano w raporcie ING.

EUR: Kurs euro łapie oddech, ale przed nami więcej zysków

Słaba dynamika dolara pozostaje głównym motorem napędowym wzrostów pary EUR/USD. W obliczu zbliżających się wyborów do Senatu USA w Georgii i niepewności co do ich wyniku, dalsza deprecjacja dolara powinna pozostać ograniczona.

Nadal jednak czeka nas dalszy wzrost kursu EUR/USD, ponieważ Rezerwa Federalna trzyma się swoich ram wyznaczania średniego celu inflacyjnego, realne stopy w USA pozostają ujemne, a deficyt na rachunku obrotów bieżących wciąż się pogłębia – dodano.

GBP: Kurs funta obciążony nowymi środkami blokującymi w Wielkiej Brytanii

GBP był wczoraj najgorszą walutą G10 po ogłoszeniu nowych środków blokujących. Eksperci oczekują, że wpływ na GBP będzie ograniczony, a funt szterling w najbliższych godzinach powróci do normalnego handlu.

Oznacza to, że kurs EUR/GBP powinien wrócić poniżej 0,9000, a para GBP/USD powinna wzrosnąć wraz ze wzrostem EUR/USD – podkreślono.

PLN: Kurs złotego odbija po interwencji NBP

Pomimo przedłużenia środków blokujących w Europie, waluty Europy Środkowej i Wschodniej rozpoczęły rok od optymizmu, do czego przyczyniło się łagodne otoczenie ryzyka i wzrost EUR/USD. Nawet polski złoty odbił się po interwencji banku centralnego pod koniec roku i sugestii prezesa Adama Glapińskiego o możliwych obniżkach stóp, co sugeruje, że bank będzie musiał wytrwale pozostać na rynku, jeśli chce zapobiec aprecjacji złotego poniżej 4,50 (EUR/PLN).

Biorąc pod uwagę połączenie sprzyjającego otoczenia zewnętrznego i solidnej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących w tym roku wszystkie waluty CEE wzrosną w stosunku do dolara, a czeska korona znacznie przewyższy złotego, węgierskiego forinta i rumuńskiego leja – podsumowano.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here