Naga MarketsDolar pozostawał słaby pod koniec tygodnia, co zapowiada dalszą korektę USD. Co z kursem złotego, euro, franka i funta? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Biden z przewagą, ale Demokraci bez Senatu – co to oznacza?
  • Rozgrywka pod coraz większe QE – czy to ma sens?
  • Dolar i euro pod presją. W grudniu EBC najpewniej poluzuje politykę

Słaby dolar w obliczu zamieszania wokół wyborów w USA

Po szaleńczej środzie i równie mocnym czwartku, w piątek rynki nieco zwolniły tempo. Kwestia wyborów w USA nadal pozostaje nierozstrzygnięta – wprawdzie Joe Biden jest bliżej zdobycia upragnionych 270 głosów elektorskich, ale nadal kilka stanów jest w grze, głosy są liczone, a różnice w poparciu dla obu kandydatów są niewielkie. To Georgia, Nevada, Arizona, Pensylwania i Karolina Północna.

Czwartkowy przekaz z FED nie wniósł wiele – Jerome Powell zapewnił tylko, że bank centralny pozostanie bardzo elastyczny i będzie szybko reagował w razie potrzeby. To teoretycznie pozostawia furtkę do zwiększania skali skupu aktywów (QE), ale wydaje się, że do mocnej legitymizacji ostatniego szaleńczego rajdu ryzyka, inwestorzy potrzebowaliby coś więcej – oznajmił ekspert BOŚ.

Dolar pozostawał słaby pod koniec tygodnia, ale nie do wszystkich walut i zmiany są mniejsze. Najsilniejszy był dolar nowozelandzki (zyskuje 0,56 proc. wobec USD), ale drugi był frank (z wynikiem zaledwie 0,17 proc.), oraz euro (0,16 proc.) – ta pewna przypadkowość w zestawieniu może zapowiadać zbliżającą się korektę USD.

Zaledwie 0,14 proc. zyskuje dolar australijski, którego wsparła publikacja tzw. Raportu Stabilności Finansowej przez RBA, gdzie powtórzono, że ujemne stopy procentowe są mało prawdopodobne, a perspektywy dla gospodarki wyglądają nieco lepiej – dodał.

Na EUR/USD ostatnie dni przyniosły wyraźną ucieczkę od dolara, na czym skorzystało euro. Inwestorzy zapomnieli o tym, że w grudniu Europejski Bank Centralny najpewniej poluzuje politykę, a jedną z możliwości może być cięcie stóp procentowych (chociaż jest to mniej prawdopodobne, od kombinacji zwiększenia QE i uruchomienia dodatkowych pożyczek dla banków).

Ważnym czynnikiem dla euro mogą być też ustalenia dotyczące tzw. europejskiego funduszu ratunkowego – optymizm polityków nie stoi do końca z faktami. Reasumując, wspólna waluta ma przed sobą wiele tematów ryzyka, w tym gigantyczną niepewność, co do czasu trwania wprowadzanych w wielu krajach masowych lockdownów – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here