Naga MarketsDolar vs dane inflacyjne. Jak kurs USD zareaguje na publikację?Inwestorzy zdają się dopiero teraz orientować, że zaczęliśmy żyć w środowisku podwyższonej inflacji, co mogło przełożyć się na spadki indeksów giełdowych w tym tygodniu. Rynki czekały do ostatniej chwili, aby poruszyć ten temat, ponieważ dane o inflacji z USA pojawią się już dziś.

Kurs dolara czeka na dane o inflacji

Dlaczego temat wzrostu cen stał się nagle tak istotny? O środowisku wyższej inflacji piszemy nie od dziś, ale to dziś może pojawić się najwyższy od dekady odczyt wzrostu cen w USA w skali roku. Chociaż w porównaniu z Polską może się okazać, że to i tak niewiele, ponieważ w Polsce można się liczyć z inflacją najwyższą od dwóch dekad. Wracając jednak do USA, prognozuje się, że inflacja r/r w kwietniu wyniesie 3,6 proc. Co więcej, w okresie letnim może utrzymywać się nad poziomem 3 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dane historyczne pokazują, że inflacja w USA znajdująca się powyżej 2,7 proc. może wpływać na wyceny akcji na amerykańskiej giełdzie. Przeważnie, jeśli historia miałaby się powtórzyć, bo może, ale nie musi, to przy takiej inflacji, której się obecnie rynek spodziewa, ceny akcji znajdowały się na poziomie sprzed roku. Innymi słowy, jeśli w lipcu czy sierpniu inflacja w USA będzie pozostawać powyżej 3 proc., to amerykańskie indeksy giełdowe mogą znaleźć się w tym czasie na poziomach z lipca czy sierpnia 2020 r.

Ze względu na to, że hossa na rynku akcji wyniosła indeksy ogromnie w górę, indeks Nasdaq Composite zaliczył największy roczny wzrost od 1999 r., korekty mogłoby wynieść od 12-18 proc. w okresie letnim. Przy takim cofnięciu notowania znalazłyby się w rejonie z poziomów z wakacji ubiegłego roku. Byłaby to największa korekta od czasu covidowej paniki z marca ubiegłego roku. Tego boją się rynki akcji.

Jednak wysoka inflacja może nie przełożyć się na podwyżki stóp procentowych przez Fed. Stąd pieniądze z akcji mogą popłynąć w innych kierunkach. Z jednej strony może kusić przecenione i bezpieczne złoto, które może chronić przed inflacją, a z drugiej strony kryptowaluty biją rekordy nawet przy cofnięciu na Wall Street. Kapitał tym samym będzie szukać nowych rynków, bo do gotówki raczej nie wróci, z racji ujemnych realnych stóp procentowych.

Zatem o ile wyższa inflacja może namieszać na rynku akcji, o tyle może być szansą dla innych rynków do wzrostów. Dane z USA pojawią się już dziś o godzinie 14:30.Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here