Naga MarketsDolar uzna wyższość euro w 2020 r.? Złoto i funt przed ryzykiem spadkówW 2020 rok inwestorzy wchodzą z przekonaniem, że najgorszego udało się uniknąć i spełnione zostały warunki dla odbicia globalnego wzrostu. Korzystać ma na tym między innymi kurs euro, który zacznie umacniać się do dolara (EUR/USD), a kurs funta najprawdopodobniej odda część zeszłorocznych zysków, twierdzi Bartosz Sawicki, główny analityk TMS Brokers w najnowszym raporcie domu maklerskiego podsumowującym siedem pomysłów inwestycyjnych na rozpoczynający się rok. Według eksperta na porozumieniu handlowym USA z Chinami zyskać ma dolar australijski, a kurs złota obciążony jest ryzykiem spadków.


Kur euro będzie w stanie przełamać wieloletnią dominację dolara? EUR/USD w górę w 2020

Rok 2019 upłynął pod znakiem uporczywego wyczekiwania na rozstrzygnięcia na polu czynników geopolitycznych. Wysoka niepewność i relatywnie wysokie prawdopodobieństwo przeciwstawnych rezultatów w wojnie handlowej USA i Chin czy Brexicie paraliżowały handel na rynkach. W 2020 roku inwestorzy są przekonani, że udało się uniknąć tego co najgorsze, budując warunki do globalnego odbicia.

W 2020 r. droga EUR po linii najmniejszego oporu powinna prowadzić w górę. Waluta jest bardzo tania – według parytetu siły nabywczej EUR jest niedowartościowane o 25 proc. względem USD. Dzięki temu gospodarka strefy euro realizuje nadwyżkę handlową, a razem z perspektywą odbicia ożywienia (a przynajmniej zatrzymaniu pogłębiania spowolnienia) waluta ma istotne wsparcie fundamentalne – komentuje Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Ponadto inwestorzy w ostatnich miesiącach uparcie sprzedawali EUR/USD, jednak bez wyraźnego efektu w kursie – odwijanie tej pozycji może stanowić ważne paliwo do wzrostów.

Przykładowa strona raportu TMS Brokers na 2020 r.

Kurs funta odda zyski z 2019 wywołane oczekiwaniami dotyczącymi Brexitu?

Funt ma do usunięcia z wyceny sporo premii za ryzyko chaotycznego brexitu. Torysi pod wodzą Borisa Johnsona zdobyli absolutną większość w parlamencie i teraz politycy nie będą już w stanie zrzucać winy za potencjalny chaos na drugą stronę, stąd powinniśmy widzieć zdecydowane posunięcia w negocjacjach przyszłych warunków handlowych z UE. A stanowisko brytyjskiego rządu wcale nie musi być tak twarde i antyeuropejskie, jak było dotychczas prezentowane przez Johnsona.

Sądzimy, że teraz Johnson powinien być bardziej praktyczny w swych decyzjach – w końcu żaden premier nie chce rozpoczynać swojej kadencji od recesji. Wyścig prezydencki w USA podniesie wagę ryzyk lokalnych dla dolara kosztem osłabienia obaw o wojny handlowe. Oznacza to, że w okresach wzrostu awersji do ryzyka wygodniejszym kierunkiem ucieczki będą JPY, CHF i złoto – komentuje Sawicki.

Raport można za darmo pobrać w tym miejscu. TMS Brokers zaprasza również na specjalny webinar poświęcony prognozom na 2020 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here