Naga MarketsDolar uzna wyższość euro w 2020 r.? Złoto i funt przed ryzykiem spadkówW 2020 rok inwestorzy wchodzą z przekonaniem, że najgorszego udało się uniknąć i spełnione zostały warunki dla odbicia globalnego wzrostu. Korzystać ma na tym między innymi kurs euro, który zacznie umacniać się do dolara (EUR/USD), a kurs funta najprawdopodobniej odda część zeszłorocznych zysków, twierdzi Bartosz Sawicki, główny analityk TMS Brokers w najnowszym raporcie domu maklerskiego podsumowującym siedem pomysłów inwestycyjnych na rozpoczynający się rok. Według eksperta na porozumieniu handlowym USA z Chinami zyskać ma dolar australijski, a kurs złota obciążony jest ryzykiem spadków.


Kur euro będzie w stanie przełamać wieloletnią dominację dolara? EUR/USD w górę w 2020

Rok 2019 upłynął pod znakiem uporczywego wyczekiwania na rozstrzygnięcia na polu czynników geopolitycznych. Wysoka niepewność i relatywnie wysokie prawdopodobieństwo przeciwstawnych rezultatów w wojnie handlowej USA i Chin czy Brexicie paraliżowały handel na rynkach. W 2020 roku inwestorzy są przekonani, że udało się uniknąć tego co najgorsze, budując warunki do globalnego odbicia.

W 2020 r. droga EUR po linii najmniejszego oporu powinna prowadzić w górę. Waluta jest bardzo tania – według parytetu siły nabywczej EUR jest niedowartościowane o 25 proc. względem USD. Dzięki temu gospodarka strefy euro realizuje nadwyżkę handlową, a razem z perspektywą odbicia ożywienia (a przynajmniej zatrzymaniu pogłębiania spowolnienia) waluta ma istotne wsparcie fundamentalne – komentuje Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Ponadto inwestorzy w ostatnich miesiącach uparcie sprzedawali EUR/USD, jednak bez wyraźnego efektu w kursie – odwijanie tej pozycji może stanowić ważne paliwo do wzrostów.

Przykładowa strona raportu TMS Brokers na 2020 r.

Kurs funta odda zyski z 2019 wywołane oczekiwaniami dotyczącymi Brexitu?

Funt ma do usunięcia z wyceny sporo premii za ryzyko chaotycznego brexitu. Torysi pod wodzą Borisa Johnsona zdobyli absolutną większość w parlamencie i teraz politycy nie będą już w stanie zrzucać winy za potencjalny chaos na drugą stronę, stąd powinniśmy widzieć zdecydowane posunięcia w negocjacjach przyszłych warunków handlowych z UE. A stanowisko brytyjskiego rządu wcale nie musi być tak twarde i antyeuropejskie, jak było dotychczas prezentowane przez Johnsona.

Sądzimy, że teraz Johnson powinien być bardziej praktyczny w swych decyzjach – w końcu żaden premier nie chce rozpoczynać swojej kadencji od recesji. Wyścig prezydencki w USA podniesie wagę ryzyk lokalnych dla dolara kosztem osłabienia obaw o wojny handlowe. Oznacza to, że w okresach wzrostu awersji do ryzyka wygodniejszym kierunkiem ucieczki będą JPY, CHF i złoto – komentuje Sawicki.

Raport można za darmo pobrać w tym miejscu. TMS Brokers zaprasza również na specjalny webinar poświęcony prognozom na 2020 r.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułChiny nie mogą liczyć na obniżkę kolejnych taryf celnych przed wyborami w USA
Następny artykułBitcoin i ether towarami, zaś status prawny XRP w USA pozostaje niejasny
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here