Naga Markets

Dolar utrzymał zwyżkę, ale to rubel wygrywa dzisiejsze rozdanieAmerykańską walutę wsparły wczoraj “jastrzębie” wieści z FED – podwyżka stóp możliwa na każdym posiedzeniu począwszy od marca, oraz możliwy początek redukcji bilansu banku centralnego począwszy od lipca – choć dzisiaj po otwarciu handlu w Europie wzrosty próbowały lekko wyhamować.

Dolar kolejny dzień zyskuje

To jednak zbytnio się nie udało, gdyż amerykańską walutę podbiły zaskakująco dobre dane nt. PKB w IV kwartale (wzrost w ujęciu zanualizowanym o 6,9 proc. wobec spodziewanych 5,5 proc., głównie dzięki przyspieszeniu komponentów sprzedażowych), chociaż teoretycznie to I kwartał będzie ważniejszy z punktu widzenia tego, czy FED podniesie stopy procentowe w marcu “tylko” o 25 p.b., czy “aż” o 50 p.b.  Niemniej dane o cotygodniowym bezrobociu wypadły zgodnie z rynkiem (260 tys.), wobec wcześniejszego słabego odczytu na poziomie 286 tys.Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

W efekcie dolar zwiększył zyski wobec europejskich walut – EURUSD wyraźnie połamał listopadowy dołek przy 1,1185 schodząc w okolice 1,1130, a GBPUSD zszedł w rejon 1,3360. Taka słabość europejskich walut może nieco zastanawiać biorąc pod uwagę fakt, że rubel dzisiaj mocno zyskał, co może być sygnałem jakiegoś przesilenia ws. Ukrainy, chociaż komentarze ze strony Rosjan nie wskazują na pozytywny odbiór listu od Amerykanów.

Wykres dzienny USDRUB
Wykres dzienny USDRUB

W dzisiejszym układzie zaskakuje słabość funta, biorąc pod uwagę oczekiwania, co do podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii już za tydzień. Wydaje sie, że rynek poświęca nazbyt dużo uwagi wątkowi prowadzonego dochodzenia w sprawie nielegalnej imprezy urodzinowej premiera Johnsona, jaka odbyła się podczas ścisłego lockdownu w 2020 r. Raport Sue Gray, który ma ukazać się na dniach, opozycja wykorzystuje do personalnych ataków na szefa rządu, stwarzając jednocześnie presję na członków rządzącej Partii Konserwatywnej, aby ci uruchomili procedurę odwołania Johnsona.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here