Naga Marketsdolar amerykańskiWe wrześniu widać powrót do ryzykownych aktywów, a ostatnie wydarzenia geopolityczne przypomniały o zagrożeniach, co może być dobrą wiadomością dla dolara amerykańskiego. Atak na jeden z największych na świecie zakładów naftowych w miniony weekend zwiększa widmo narastających napięć na Bliskim Wschodzie. W przypadku takich wydarzeń zazwyczaj możemy obserwować zwiększony popyt na aktywa, które są dem denominowane w światowej walucie rezerwowej – dolarze.


Wzrost ryzyka geopolitycznego zwiększy popyt na bezpieczne aktywa?

Jak komentował Marc-André Fongern, strateg z MAF Global Forex, jeśli Arabia Saudyjska podejmie działania odwetowe, to może to prowadzić do zwiększonego ryzyka geopolitycznego, wtedy też należy oczekiwać, że popyt na bezpieczne aktywa wzrośnie. Przypomnijmy, że po weekendowym ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej mogliśmy obserwować najszybsze wzrosty na rynku ropy w historii!

Po cofnięciu na początku września, dolar amerykański i tak jest najlepiej radzącą sobie walutą w grupie G-10 w tym kwartale. W lipcu zyskał aż 2,7%, sierpień zakończył się wynikiem +0,6%, a we wrześniu kurs na razie znajduje się 0,6% pod kreską.

Jak mówi Nea Rumpeltin, europejski szef strategii walutowej G-10 w Toronto Dominion Bank, w miarę przeciągania się wojny handlowej, popyt na dolara będzie rósł. “Jest tylko kilka miejsc w grupie G-10, gdzie dolar może radzić sobie gorzej, “USD pozostaje najlepszy w grupie G10”. Analitycy z JPMorgan Chase & Co. i Goldman Sachs Group Inc. są zdania, że dolar traci w krajach rozwijających się z powodu obaw odnośnie spowolnienia w Chinach.

„Dolar wciąż zaznacza wiele pól, aby waluta była długa: wysoka płynność, wysokie bezpieczeństwo, wysoka wydajność. Jego sytuacja ekonomiczna jest wciąż lepsza od innych ”- powiedział Andreas Koenig, z Amundi Asset Management. „Trudno jest znaleźć atrakcyjne alternatywy”.

Zobacz także: CD Projekt zapowiada kolejny dodatek do swojej gry, jak reagują akcje CDR?

Indeks dolara pnie się w górę

Patrząc na wykres indeksu dolara, od dłuższego czasu przeważają kupujący. Od lutego 2018 roku dolar znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym. Tendencja nie jest może tak dynamiczna jak do sierpnia 2018 roku, niemniej systematycznie możemy obserwować wybijanie nowych wyższych szczytów i wyższych dołków, co potwierdza kierunek południowy. Jeśli obecny trend się utrzyma, a nic nie wskazuje na jego odwrócenie, to w średnim terminie możliwy jest ruch w kierunku okrągłego poziomu 100.

Wykres indeksu dolara
Indeks USD D1

Kurs euro wciąż traci do dolara

Jeśli chodzi natomiast o ujęcie euro w stosunku do dolara, również możemy obserwować od dłuższego czasu tendencję spadkową. W ostatnim czasie kurs ma wyraźny problem z powrotem powyżej strefy oporowej przy okrągłym poziomie 1,1100. wczoraj za jedno euro trzeba było płacić nawet poniżej 1,10 USD, dziś cena z najdłużej się nieznacznie powyżej tego poziomu. Patrząc jednak w szerokiej perspektywie, wydaje się, że na razie nie ma podstaw do zmiany trendu. Niewykluczone, że w najbliższym czasie zobaczymy atak na tegoroczne minima.

Wykres EURUSD
EURUSD D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here