Rezerwa Federalna (Fed) pozostaje nastawiona na osiągnięcie szczytowej stopy funduszy federalnych poniżej oczekiwań rynku. Jednocześnie uwaga rynków zwraca się na zacieśnienie polityki w innych rozwiniętych gospodarkach. W związku z tym ekonomiści z CIBC Capital Markets spodziewają się osłabienia dolara amerykańskiego (USD) w 2023 r.
- Zdaniem ekspertów dolar amerykański powinien nadal znajdować się pod presją w nadchodzących kwartałach
- Spadek indeksu dolara (DXY) poniżej 103 może spowodować dalsze straty
- Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Spadek kursu dolara amerykańskiego w 2023 r. – CIBC
– Widzimy niewielki wzrost kursu USD wynikający z potencjalnych niespodzianek danych, które mogą lekko przechylić oczekiwania rynkowe na większe podwyżki stóp procentowych przez Fed. Jednak nie sugerowalibyśmy się tym, ponieważ nadchodzące „obniżenie” skali podwyżek do 25 pb zostało na razie zignorowane przez rynek – napisano w raporcie.
Zdaniem ekspertów dolar amerykański powinien nadal znajdować się pod presją w nadchodzących kwartałach, gdy przedłużająca się konfrontacja z pułapem zadłużenia prowadzi do wzrostu premii w wycenie USD.
– W połączeniu ze znacznie lepszym tłem poza Ameryką Północną, ten rok zapowiada się trudny dla byków dolarowych – dodano.
Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView
Indeks dolara (DXY) przedłuży swój spadek po niepowodzeniu w utrzymaniu poziomu 101,30 – SocGen
Indeks dolara amerykańskiego zbliża się do wielomiesięcznej linii trendu spadkowego i jest blisko majowego dołka na poziomie 101,30. Przełamanie w tym miejscu może spowodować dalsze silne spadki, donoszą ekonomiści z Société Générale.
Dzienny wskaźnik MACD zaczął wskazywać na pozytywną dywergencję, która oznacza wycofywanie się dynamiki spadkowej. Jednak szczyt na poziomie 103 z zeszłego tygodnia w ocenie strategów musi zostać pokonany, aby potwierdzić krótkoterminowy ruch w górę.
– Niepowodzenie w utrzymaniu poziomu wsparcia 101,30 może oznaczać kontynuację spadku w kierunku kolejnego potencjalnego wsparcia 100,60/100,00 reprezentującego szczyt z 2015 roku – podsumowano.
Ceny złota (XAU/USD) wzrosły we wtorek do najwyższego poziomu od połowy kwietnia, gdy dolar wciąż słabnie w związku z oczekiwaniami na mniej agresywną strategię podwyżek stóp procentowych ze strony amerykańskiego banku centralnego. To sprawiło, że żółty metal ponownie stał się bardziej atrakcyjny w oczach globalnego kapitału.