Naga MarketsDolar vs jen jako bezpieczne przystanie. Jedna z tych walut może mieć problemAmerykański dolar i japoński jen znane są jako bezpieczne przystanie, do których inwestorzy uciekają w czasach rynkowych zawirowań. Jednakże epidemia koronawirusa zakwestionowała status tych walut jako “safe heaven” z uwagi na zagrożenia dla gospodarek obu krajów. Która jednak rokuje lepiej? USD czy JPY?


Fundamenty faworyzują dolara

Ostatni tydzień minionego miesiąca zaowocował odbiciem notowań jena japońskiego, który wykazał korelację ze zmiennością rynkową (VIX). Dolar w tym czasie dalej się osłabiał. Jednak fundamenty wskazują, że to dolar amerykański może lepiej sprawdzić się w roli bezpiecznej przystani, o ile awersja do ryzyka pod wpływem koronawirusa przerodzi się w panikę.

Źródło: Bloomberg

Fundamenty o których mowa, to m.in. poziom rezerw walutowych, gdzie króluje dolar z blisko 62-procentowym udziałem. Jen japoński stanowi jedynie 5,6% wszystkich rezerw. Kiedy bowiem na rynku utrzymuje się panika, inwestorzy optują za gotówką w płynnej walucie lub amerykańskimi obligacjami skarbowymi

Kolejna kwestia to płynność. Tu również dominuje dolar amerykański, który jest szeroko wykorzystywany w handlu, wycenie towarów i transakcjach walutowych. Udział USD w globalnym obrocie dewizowym jest ponad 5 razy większy niż w przypadku jena, co pokazują dane BIS.

Greenback pozostaje walutą, której udział w handlu na Forex jest największy. Ponadto, USA oferuje największy rynek długu na świecie denominowany w dolarach, a obligacje skarbowe (treasuries) są postrzegane jako najlepszy składnik aktywów wolny od ryzyka.

Japonia największym wierzycielem z korzyścią dla jena

Powyższe fundamenty sprzyjały dolarowi i przeważają nad jenem. JPY może się jednak wesprzeć tym, że Japonia posiada pozycję największego globalnego wierzyciela. Tym samym wspomaga rajdy japońskiego jena w momencie repatriacji gotówki.

Z drugiej strony, Japonia to najbardziej zadłużony kraj rozwinięty świata z ogromnym deficytem budżetowym i brakiem środków na spłatę zadłużenia, co wpływa na niekorzyść jena. Makoto Noji, główny strateg ds. walut i obligacji w SMBC Nikko Securities Inc. uważa, że czynnik ten przy starzejącym się społeczeństwie wyklucza japońską walutę z grupy bezpiecznych przystani.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here