Stratedzy grupy UOB w swoim globalnym raporcie na trzeci kwartał 2020 r. stwierdzili, że dolara może stracić w drugiej połowie bieżącego roku w miarę postępów w globalnym ożywieniu i powrotu do normalności wielu gospodarek na całym świecie. Indeks dolara spadł w mijającym drugim kwartale o ponad procent ponownie oddalając się od psychologicznego poziomu 100,00.
- Potężny dolar stracił błysk w II kw. 2020 r.
- Rynki wchodzące obawiają się napięć amerykańsko-chińskich
- Pandemia może pokrzyżować prognozę ekspertów z UOB
Tegoroczny szczyt dolar ma już za sobą?
– Wygląda na to, że USD osiągnął najwyższy poziom w marcu. Wśród głównych walut, dolar australijski (AUD) i nowozelandzki (NZD), gwałtownie odbiły w stosunku do USD w II kwartale i zakończyły ożywienie w kształcie litery V po marcowych minimach – napisano w raporcie.
Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem para EUR/USD wykazała się silną dynamiką wzrostów z nadziei na fundusz naprawczy strefy euro, co pozwoliło jej przekroczyć główny opór na poziomie 1,10 pod koniec maja. Ogólnie rzecz biorąc, w drugim kwartale można było zaobserwować, jak potężny dolar traci błysk, a indeks dolara amerykańskiego (DXY) osiągnął w marcu najwyższą wartość 103, gdy w połowie czerwca spadł do poziomu 96.
– Z wyjątkiem IDR i THB, zyski w azjatyckich walutach w stosunku do USD w II kwartale były bardziej umiarkowane w porównaniu do głównych walut. Obawy o coraz bardziej napięte stosunki amerykańsko-chińskie zapobiegły większemu ożywieniu w większości rynków wschodzących w Azji, które w przeciwnym razie zyskiwałyby na wzroście apetytu na ryzyko na świecie – dodano
Eksperci wskazują na stopniowe wycofywanie się inwestorów z dolara. Waluty główne, takie jak EUR i AUD, powinny przedłużyć ostatnie zyski w stosunku do USD w drugiej połowie roku, w obliczu trwającego ożywienia na świecie.
– Kluczowym ryzykiem dla naszego szerokiego poglądu na stopniową słabość USD jest odradzająca się druga fala infekcji, która z łatwością mogłaby podważyć względną stabilność, jaką obecnie cieszą się rynki finansowe i doprowadzić do nowej fali zmienności prowadzącej do ponownego wzmocnienia siły USD. Wciąż zachęcamy inwestorów do stosowania ostrożnych decyzji dotyczących zarządzania ryzykiem w tym nowym świecie ogarniętym przez COVID-19 – podsumowano.

Zobacz również:
- Czy Amerykanie pokonają COVID-19? Co z dolarem? (Walutomat)
- Amerykańskie wojska w Polsce to zwykła kiełbasa wyborcza? – Today in USA
- EBC zamierza wspierać rynki poza strefą euro. Coraz więcej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA
- Kurs dolara (USD) z marginalnymi zmianami. Trump odrzuca powrót lockdownu